Trochę historii
Pierwszym dowodem na działalność biblioteki jest wpis do księgi inwentarzowej w dniu 7 grudnia 1947r. Lata przedwojenne do 1945 roku stanowią zagadkę, nie zachowały się żadne dokumenty o funkcjonowaniu niemieckiej biblioteki. Od 1945r. do 1947r. odbywały się wypożyczenia książek ze zbiorów prywatnych. Biblioteka kilkakrotnie zmieniała swoją siedzibę, począwszy od budynku obecnego przedszkola przy ulicy Nadrzecznej, poprzez pomieszczenia: przy ulicy Żymierskiego ( obecny sklep obuwniczy naprzeciw Urzędu Miasta i zakład optyczny), dawnej restauracja „Kolorowa”, Domu Strażaka, a skończywszy na obecnej lokalizacji w Piechowickim Ośrodku Kultury. Od 30 grudnia 1992r uchwałą Miejskiej Rady Narodowej w Piechowicach biblioteka została połączona z Piechowickim Ośrodku Kultury i stanowi jego komórkę organizacyjną.
Obecnie
Piechowicki Ośrodek Kultury i Miejska Biblioteka Publiczna organizują cykliczne wydarzenia wynikające z bieżących potrzeb mieszkańców Piechowic tj.: zajęcia dla dzieci podczas ferii zimowych i wakacji letnich, „Dni Książki”, kiermasz "Książka za grosik", „Przegląd dziecięcej i młodzieżowej twórczości literackiej” oraz spotkania z autorami. Biblioteka samodzielnie organizuje lekcje biblioteczne dla dzieci, prowadzi czytelnię internetową (2 stanowiska), koordynuje wymianę używanych książek pomiędzy Czytelnikami oraz współpracuje z placówkami oświatowymi przy organizacji konkursów i spotkań czytelniczych. Jej głównym zadaniem jest wypożyczanie książek i popularyzacja czytelnictwa, a dodatkowo oferuje czytelnikom ciekawe czasopisma, w tym tygodniki i miesięczniki. Przy Bibliotece działa także Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych.
Godziny otwarcia
Biblioteka jest czynna:
- od poniedziałku do czwartku w godz. 9.00-17.00
- w piątki od 9.00 do 14.00
KONTAKT: tel. 736 051 637
e-mail: biblioteka@piechowice.pl
Informacje dodatkowe
Do zadań Biblioteki w szczególności należy:
- Gromadzenie, opracowanie, przechowywanie i ochrona materiałów bibliotecznych ze szczególnym uwzględnieniem materiałów dotyczących miasta i regionu.
- Udostępnianie materiałów bibliotecznych na miejscu, wypożyczanie do domu dla wszystkich czytelników z uwzględnieniem szczególnych potrzeb dzieci i młodzieży
- Prowadzenie działalności informacyjnej i bibliograficznej.
- Popularyzacja książki i czytelnictwa.
- Udzielanie pomocy fachowej w wykorzystywaniu materiałów bibliotecznych oraz poradnictwo w doborze lektury.
- Rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspokajanie potrzeb i zainteresowań kulturalnych - w szczególności w zakresie czytelnictwa.
- Zaspakajanie potrzeb informacyjnych, kulturalnych i oświatowych, a także współdziałanie z bibliotekami innych sieci, muzeami i ośrodkami informacji naukowej, archiwami i innymi instytucjami upowszechniania kultury oraz innymi organizacjami w tymże zakresie.
Jak zostać Czytelnikiem?
Czytelnikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piechowicach może zostać każdy.
By zostać Czytelnikiem należy:
- przyjść do Biblioteki,
- wypełnić kartę zapisu ( imię i nazwisko, adres, data urodzenia, pesel, zajęcie, telefon),
- okazać dowód osobisty (osoby pełnoletnie) lub legitymację szkolną (osoby niepełnoletnie),
- zapoznać się z Regulaminem,
- dzieci i młodzież do lat 18 muszą posiadać karty zapisu podpisane przez rodziców lub opiekunów prawnych,
Wyrobienie karty bibliotecznej jest bezpłatne.
Karta biblioteczna uprawnia do korzystania ze zbiorów znajdujących się w dziale dla dzieci i młodzieży, wypożyczalni dla dorosłych. Czytelnik może jednorazowo pożyczyć 6 książek na okres 30 dni.
Zbiory, zasoby i usługi
Miejska Biblioteka Publiczna w Piechowicach każdego roku powiększa swoje zbiory o ok. 220 wol. nowości wydawniczych (zakupionych ze środków własnych i środków finansowych Biblioteki Narodowej) oraz o ok. 30 wol. przekazanych jako darowizny.
Dobór literatury wiąże się z Czytelnikami i ich potrzebami (od przedszkolaka do emeryta). Mając na uwadze dobro Czytelników, biblioteka stara się uzupełniać księgozbiór o pozycje nowe i poszukiwane.
Biblioteka i czytelnia - stan księgozbioru na dzień 31.12.2014r – 20 681 wol.
W zbiorach bibliotecznych znajduje się:
- beletrystyka dla dorosłych,
- literatura popularno-naukowa z różnych dziedzin wiedzy,
- literatura faktu i podróżnicza,
- książki dla dzieci i młodzież (w tym lektury szkolne),
- poradniki,
- wydawnictwa regionalne,
- kroniki Piechowic,
- archiwalne i bieżące numery Informatora Piechowickiego,
- prenumerata czasopism: Nowiny Jeleniogórskie, Przyjaciółka, Poradnik Domowy, Świat Kobiety, Pani,Viva, Claudia, Dobre Rady, Moje Gotowanie, XXI wiek
Biblioteka bierze udział w realizacji zadania Zakup Nowości Wydawniczych do bibliotek, zatwierdzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W roku 2014 zrealizowano ze środków finansowych Biblioteki Narodowej w ramach Narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa za kwotę 3200zł zakup 156 woluminów, w tym za kwotę 1069,84 zł 51 książek dla dzieci i młodzieży.