MARIA HUT - "RODZINNE MALOWANIE" 02.12. 2022-05.01.2023
Od wczesnych lat dzieciństwa jest mieszkanką Jeleniej Góry oraz absolwentka Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Cieplicach. Już w młodości wykazywała się niezwykłą kreatywnością i różnymi talentami. Przez wiele lat zawodowo związana była z jeleniogórską Spółdzielnią Pracy gdzie zajmowała stanowisko projektanta zabawek drewnianych oraz regionalnych pamiątek tworzonych z surowców naturalnych. Później pracowała w lwóweckiej Spółdzielni Pracy, w której produkowano odzież. Pomysłodawczyni i właścicielka galerii sztuki ”Galeria I” zajmującej się promowaniem rękodzieła oraz działalności artystycznej jeleniogórskich twórców. Pod marką „Galeria I” Maria Hut otworzyła także małą szwalnię, w której projektowała i szyła kapelusze oraz odzież artystyczną z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Przygodę z malarstwem rozpoczęła w 2003r. zainspirowana twórczymi dokonaniami w tej dziedzinie swojego męża Ryszarda. W obrazach lubi wielowymiarowość struktury i faktury, dlatego w swoich pracach bardzo często wykorzystuje technikę malowania szpachelką. Maluje farbami akrylowymi i olejnymi. Tematyka obrazów Marii jest bardzo zróżnicowana, a są to m.in. pejzaże, wizerunki patronów i świętych, portrety, sywetki zwierząt i motywy roślinne. Ponadto Maria Hut jest również autorką wielu małych form rękodzieła takich jak różnego rodzaju figurki, kukiełki itp. dekoracje.
IWONA ANNA GÓRSKA - "TO I OWO, TU I TAM" 07.10-25.11.2022
Urodzona w Bydgoszczy, mieszka w Jeleniej Górze. Jej ulubionym motywem malarskim jest pejzaż, malowany techniką olejną, akwarelą i akrylem. Swoje obrazy prezentowała na licznych wystawach zbiorowych oraz na wystawach indywidualnych. Prace przez nią wykonane znajdują się w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą. Jest członkiem Grupy Artystycznej Pi-Art. i Dolnośląskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków we Wrocławiu. Obrazy Iwony Anny Górskiej niejednokrotnie były nagradzane i wyróżniane w konkursach malarskich.
INSTALACJA EDUKACYJNA pn. "POSTAW NA PAPIER" - 10.08-30.09.2022r.
„Postaw na papier” była kolejną już ekspozycją poruszającą ważny społecznie temat. Podzielona na cztery działy tematyczne, tj.: ciekawostki o papierze, papier w życiu codziennym, papier jako sztuka oraz produkcja i krótka historia papieru, wystawa zebrała pozytywne recenzje mieszkańców Piechowic oraz turystów odwiedzających budynek POK. Ważnymi aspektami instalacji były: ekologia, różnorodność zastosowania papieru jako surowca produkcyjnego, jego właściwości fizyko-chemiczne, a także możliwości wykorzystania papieru w twórczości artystycznej. Uzupełnieniem instalacji „Postaw na papier” były zajęcia artystyczno- edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży z piechowickich placówek oświatowych.
"Z POLSKI DO POLSKI" 2-21.07.2022
Wystawa „Kresy- Ziemie wschodnie Rzeczypospolitej” oraz „Ekspatriacje z Kresów Wschodnich w latach 1944-1959” to tematy, które zaprezentowane zostały mieszkańcom Piechowic na wystawie poświęconej pamięci Kresowian przesiedlonych na Ziemie Odzyskane. Wystawa historyczno- edukacyjna pn. Z POLSKI DO POLSKI” była częścią projektu PRZESIEDLENI. Ekspozycja wystawy odbywała się w dniach 2 i 3 lipca 2022r. w plenerze,przy ul. Mickiewicza oraz w dniach 5-31 lipca 2022r. w galerii i przed budynkiem Piechowickiego Ośrodka Kultury. Prezentowane plansze w postaci infografik pochodziły ze zbiorów wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. We wnętrzach galerii POK wystawa wzbogacona zostałao fotografie z prywatnych albumów rodzinnych, udostępnione nam przez Kresowian i Sybiraków z naszego regionu, Panie:Marię Aleksandrowicz, Ludmiłę Kalarus oraz Ninę Jarkowiec.
Projekt PRZESIEDLENI dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Rzędowego Programu Dotacyjnego "Niepodległa"
AGNIESZKA ZAZULAK- "A JA MAM SWOJE ANIOŁY" 13.05-15.06.2022
Malarka- amatorka, mieszkanka Rybnicy w gminie Stara Kamienica. Od dzieciństwa lubiła rysować i malować, a jej prace często wyróżniały się na tle innych.W dorosłym życiu malowanie stało się jej wielką pasją i odskocznią podczas choroby nowotworowej. Chętnie maluje różnorodne anioły- czasami są one dobre, a czasami grzeszne. „Wierzę, że każdy ma swojego anioła. Dla mnie jako osoby wierzącej anioł jest nośnikiem i symbolem dobra oraz opieki. Niesie nam zdrowie, uśmiech, miłośći szczęście. Moje anioły są kolorowe, przejrzyste i zadbane. Z nieba niosą dary, a bez nich po prostu świat byłby szary”- mówi. W malarstwie odnalazła wyciszenie i spokój. Agnieszka lubi intensywne barwy i grubo kładzioną farbę akrylową. Tematami jej prac są najczęściej anioły, sylwetki kobiet, kwiaty i wielobarwne łąki. Czasami swoje obrazy zaczyna od zupełnej abstrakcji, malując kilka plam, a następnie decyduje o tym co ostatecznie z nich powstanie. „Malarstwo jest dla mnie myśleniem i niemyśleniem, byciem w świadomości i nieświadomości. Wierzę, że malowanie wpływa na nasze życie i odwrotnie, a z naszej postawy powstaje to co powstaje. Jest w tym serce i dusza”- mówi Agnieszka. Prywatnie jest mamą dwóch córek- Magdaleny i Angeliki, które są jej miłością. „ Córki dodają mi siły, a bez nich po prostu moje życie było by smutne”.
ANGELIKA BUCZEK- "ROK MOJEJ TWÓCZOŚCI" 18.03-29.04.2022
Mieszkanka Małej Kamienicy i rękodzielniczka z zamiłowania. Od ok. 10 lat realizuje i rozwija swoją pasję twórczą. Zawodowo jest pedagogiem, terapeutką zajęciową, arteterapeutką, muzykoterapeutą oraz animatorką. Wierzy w dobroczynne działanie leczenia przez sztukę. W swojej twórczości zahaczyła o wiele dziedzin związanych z rękodziełem, tj. decoupage, transfer, makrama, wiklina papierowa, malowanie rożnymi technikami, papierowa rzeźba na konstrukcji drucianej , florystyka, stolarka, a następnie rzeźba w drewnie (począwszy od pracy narzędziami ręcznymi, aż po prace rzeźbione piłą spalinową). Aktualnie prowadzi własną działalność. W Kopańcu prowadzi swoją pracownię o nazwie „ Drzewica”. W swoich wytworach odnajduje nie tylko przedmiot, ale także cząstkę siebie. Wykonywanie prac artystycznych od zawsze sprawiało jej radość i przynosiło poczucie spełnienia. Jak sama mówi, dopiero uczy się dzielić z innymi tym co robi. Prace wykonuje głównie w drewnie, ale często też maluje. Swoje inspiracje czerpie z przyrody, która ją otacza. Najbardziej fascynują ją drzewa i drewno. Prywatnie jest żoną i mamą dwóch chłopców.
WYSTAWA FOTOGRAFICZNA "NIETOPERZE KARKONOSZY" 04.02-11.03.2022r.
Wystawa wielkoformatowych fotografii, na której zaprezentowane zostały niezwykłe ujęcia nietoperzy występujących na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Autorem większości zdjęć jest Roman Rąpała- główny specjalista ds. ochrony przyrody KPN. Wystawa udostępniona przez Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie.
HELENA LOWENKAMP- " WIELKIE MAŁE PASJE" 17.12.2021-28.01.2022
Utalentowana i pomysłowa mieszkanka malowniczego osiedla Michałowice. Jest pasjontką tworzenia dekoracji, ozdób i stroików, które z powodzeniem stanowią elementy aranżacjne jej domu i ogrodu. Swoje rękodzieło tworzy wykorzystując w dużej mierze naturalne surowce jak np. drewno, mech, zasuszone kwiaty, szyszki itp. Bardzo umiejętnie potrafi też wpleść w swoje prace materiały „ z odzysku” takie jak deski pochodzące z rozbiórki, papier z opakowań po jajkach, puszki po żywności i wiele innych. Pani Helena nie boi się eksperymentować, a jej głowę przepełniają coraz to nowe pomysły, które szybko przeobraża w gotowe dekoracje. Swoimi pracami chętnie obdarowuje bliskich, przyjaciół i znajomych. Dekoracje i ozdoby tworzy tematycznie w zależności od pory roku lub okazji. Ponadto autorka wystawy potrafi stworzyć piękne koronkowe serwety, haftowane obrusy, a nawet przeobrazić meble i inne elementy użytkowe w swoim domu. Inspiracje do swojego rękodzieła czerpie z otaczającej ją natury, choć jak przyznaje po niektóre z pomysłów sięga też do internetu.
Spotkanie "PRZYJACIÓŁKI"z udziałem Lidii Sokal – Trybalskiej oraz Krystyny Paraszkiewicz – Pater, 26 listopada 2021
Krystyna Paraszkiewicz – Pater – obecnie zamieszkała we Wrocławia, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, aktorka, poetka, autorka monodramów i scenariuszy – pedagożka. Prawie dwadzieścia lat spędziła na scenach różnych teatrów, m.in. Teatru Animacji i Teatru im.C. K. Norwida w Jeleniej Górze oraz Teatru Współczesnego i scenieOśrodka Teatru Otwartego „Kalambur” we Wrocławiu. Wyróżniana za kreacje aktorskie Nagrodą Dziennikarzy i Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru. Realizatorka kilku autorskich monodramów wokalnych, występuje w recitalach, koncertach poezji śpiewanej, programach estradowych, współpracuje z filmem. Autorka książek „ Szara strona „ i „ Zdążyć” .Od blisko 30 lat poświęca się pracy pedagogicznej z młodzieżą, prowadząc warsztaty teatralne i aktywności twórczej oraz zajęcia z zakresu teatroterapii dla dzieci i młodzieży chorych onkologicznie i z różnymi niepełnosprawnościami.
Lidia Sokal – Trybalska – obecnie zamieszkała w Piechowicach,absolwentka malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Uznana autorka wielu zmysłowychi subtelnych portretów kobiecych i romantycznych pejzaży. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Francuskiego Związku Artystów W latach 1997-2004 mieszkała, tworzyła oraz wystawiała w Paryżu gdzie prowadziła swoje atelier. Tam też, przez 7 lat malowała i rozwijała swój talent u boku najlepszych w owym czasie światowej sławy profesorów malarstwa rosyjskiego. Przez minione 4 dekady prace Lidii Sokal – Trybalskiej prezentowane były w Polsce oraz za granicą na ponad 40 wystawach zarówno indywidualnych jak i zbiorowych. Do ważniejszych wystaw indywidualnych należy zaliczyć m.in. wystawy : w Galerii Sztuki Współczesnej „ Art” - Wrocław, w holenderskich galeriach „ The Bakkery” i „ Days – Zwijndrecht”, wystawę malarstwa pejzażowego we włoskiej Ferrarze oraz, wystawy w paryskich galeriach „ Albrecht Dürer” i „Atelier do Montmarte” Jej obrazy prezentowane były także w Anglii, Czechach, Białorusi i Niemczech, a obecnie znajdują się w zarówno w polskich jak i światowych zbiorach państwowych oraz prywatnych np. w Kanadzie, Stanach Zjedn.,Szwecji, Australii czy Bostwanie.
"PRZEZ RÓŻOWE OKULARY"- wystawa zbiorowa uczestników zajęć plastycznych dla dzieci w POK
prowadzonych przez mgr sztuki Emanuelę Czujowską 18.11- 10.12.2021r.
W pracowni plastycznej Piechowickiego Ośrodka Kultury nigdy nie jest cicho. Podczas zajęć królują salwy śmiechu, głośne rozmowy i przeróżne przejawy radości. Kto by pomyślał, że to mali artyści pełni pomysłów i chęci tworzenia. Wodne farby, kredki, nożyczki czy papier to niekończące się materiały do zabawy. A co jeśli zabawa zamienia się w sztukę? Powstały rysunek czy plama zachęca do tworzenia kolejnych. Każdy ślad tworzy obraz a obraz dzieło. Dzieci tworzą intuicyjnie, podchodzą do sztuki bez jej analizowania czy wyuczonej poprawności. Tworzenie to spontaniczne działanie. Szczere i naturalne jak same dzieci.Wystawa „Przez różowe okulary” to prezentacja prac, które powstały w pracowni plastycznej dla dzieci. Zadane tematy były inspiracją do tworzenia w różnych technikach. Tworzenia własnych światów, niezwykle bajkowych i wesołych jakby oglądanych przez różowe okulary. Pełne radości i słońca dzieła to wewnętrzne przestrzenie wrażliwych na świat bardzo młodych artystów, świat niekończącej się wyobraźni. Dziecięce sny i pragnienia nie mające wiele wspólnego z rzeczywistością.
W WYSTAWIE UDZIAŁ WZIĘLI:
Alicja Dąbkowska,Ania Sikora, Dominika Luboradzka, Julia Turowicz, Kuba Kropop, Laura Skiba, Maja Gałuza, Natalia Bik, Natalia Sokół, Ola Piwowarska, Patrycja Pianko, Wiktoria Kowalczyk, Wiktoria Sikora.
EMILIA SYCHOWIEC- „ UKOJENIE” 08.10- 10.11. 2021r.
Emilia jest rodowitą piechowiczanką. Malarstwem akwarelowym zajmuje się od półtora roku. Wcześniej sporadycznie sięgała za farby i pędzel. Swoją twórczość traktuje jako formę relaksu i oderwania się od codziennych obowiązków. Z zawodu jest pedagogiem- nauczycielką matematyki w szkole podstawowej. Obecnie pracuje poza systemem prowadząc własną działalność edukacyjną. Swoją pasję zaczęła rozwijać podczas pandemii koronowirusa. Teraz maluje prawie codziennie, starając się nieustannie poprawiać technikę i poszerzać wiedzę o akwarelach. Ulubionymi tematami Emilii są monochromatyczne pejzaże,barwne łąki, pełne kwiatów w rozmaitych kolorach oraz drzewa. W malarstwie akwarelowym uwielbia lekkość, zwiewność, delikatność i „magię” rozpływania się akwarelowych plam. Jej twórczość ma szerokie grono odbiorców, większość namalowanych przez Emilię obrazków trafia w ręce rodziny, przyjaciół i znajomych.Całkiem niedawno jeden z pejzaży Emilii ozdobił okładkę płyty lokalnego zespołu rockowego „SHUM”
INSTALACJA EDUKACYJNA pn. "SKAZANI NA PLASTIK" - 01.08-30.09.2021r.
Plastikowy świat „tonący” w niezliczonej ilości śmieci, czyli instalacja edukacyjna pn. „Skazani na plastik” przez dwa miesiące była prezentowana w galerii Piechowickiego Ośrodka Kultury. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Piechowic, wzbudzała wiele emocji i ożywionych dyskusji. Część ekspozycyjna w galerii wystawowej składała się rozmaitych form, "budowli", prac artystycznych, które w całości lub w części zostały stworzone z plastiku, a także z wielkoformatowych fotografii i tablic informacyjnych. W oparciu o w/w instalację dla dzieci z piechowickich przedszkoli nr 1 i 2 oraz dla uczniów szkół podstawowych przygotowano tematyczne zajęcia edukacyjne, połączone z warsztatami recyklingowymi. Z zajęć skorzystało łącznie ok. 270 dzieci.
ROMUALD DUDA- " POWRÓT DO KORZENI" 23.04-26.07.2021r.
Od urodzenia związany z Jelenią Górą. Malownicza kotlina i jej urokliwe pejzaże stały się jego miejscem na ziemi. Jego przygoda z rzeźbieniem i twórczością zaczęła się już w dzieciństwie. Do dnia dzisiejszego ta pasja jest dla niego odskocznią od codzienności i miłą formą spędzania wolnego czasu. Z zawodu Pan Romuald jest mechanikiem samochodowym. Jednak w młodości wykonywał dużo mniej popularną w naszym regionie pracę- był marynarzem. Jak sam mówi, twórczość pomogła mu wtedy przetrwać długie dni spędzone na morzu. Prace jego autorstwa nie tylko zachwycają oko, ale także nierzadko są przedmiotami użytkowymi. Artystyczne lampy, misy czy laski bio- energetyczne są interesującym połączeniem praktyczności ze sztuką. Prawie wszystkie jego rzeźby zostały wykonane z jednego kawałka drewna. Szczególną uwagę przykuwają detale jego dzieł, jak np. wrośnięte w korzenie kamienie, niespotykany kolor rzeźby czy pracochłonność i precyzja wykonania poszczególnych elementów. ”Konikiem” Pana Romualda jest przeprowadzanie przewodów elektrycznych wewnątrz swoich dzieł, bez nacinania pnia, jednym otworem. Sam opracował tę technikę, a odpowiedź na pytanie „Jak Pan to robi?” pozostaje tajemnicą. Talent i zdolności manualne odziedziczyła po ojcu Karolina. Pan Romuald uważa, że zainteresowanie córki swoją pasją i sztuką to jego największy artystyczny sukces.
KATARZYNA WITLIB- TWÓRCZOŚĆ KATARZYNY WITLIB 19.03-19.04.2021
Rodowita jeleniogórzanka, która nie wyobraża sobie zamieszkać w żadnym innym miejscu na Świecie. Z zawodu jest pielęgniarką zabiegową stale podnoszącą swoje kwalifikacje. Tworzenie wszelkiego rodzaju rękodzieła towarzyszy jej od kiedy pamięta. Pierwsze kroki stawiała z mamą (nauczycielką w szkole oraz absolwentką ASP). Sztuka stała się dla Katarzyny codziennością bez której ciężko jest jej żyć. Jej inspiracją jest otaczający ją Świat, rośliny, zwierzęta i kolory. Poprzez tworzenie chce udowodnić, że wszelkie zmiany należy zacząć od siebie oraz cieszyć się życiem i chwilą. Działalność artystyczna sprawia jej ogromną przyjemność- kiedy tworzy odpoczywa i relaksuje się.
"W CIEMNOŚCI" - czyli karnawał z użyciem efektów świetlnych, 25.01- 19.02. 2021
Instalacja świetlna bazująca na obrazach namalowanych z użyciem farb fluorescencyjnych. Obrazy powstały dzięki zaangażowaniu uczestników zajęć plastycznych, którzy przed pandemią spotykali się w POK. Ekspozycję uzupełniały elementy dekoracyjne pozwalające na osiągnięcie ciekawych efektów świetlnych, m.in. światłocienie, codzienne przedmioty w niecodziennej formie i barwie, lampy UV, LED bary, itp. Instalacja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców Piechowic i okolic. W ramach edukacji kulturalnej galerię POK odwiedziły wszystkie grupy przedszkolne i klasy I-III z piechowickich placówek oświatowych.