Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Piechowicki Ośrodek Kultury

O autorach i wystawach 2017-2018

Katarzyna Kobuszewska- Ikony 23.11.2018r.-04.01.2019r.

Urodzona w 1970 r., płocczanka, z wykształcenia plastyk, od wielu lat zainteresowana wschodnim malarstwem religijnym. Uczestniczy w wielu krajowych i zagranicznych warsztatach i plenerach. Pisze ikony stosując tradycyjne, wielowiekowe kanony – wykonanie podobrazia, proces przenoszenia rysunku, złocenie, technika tempery żółtkowej. Założycielka Pracowni Ikonograficznej w Płocku, która skupia ludzi zafascynowanych ikoną oraz prowadzi sklep z profesjonalnymi podobraziami i akcesoriami ikonopisarskimi. Prowadzi warsztaty ikonopisania i złocenia dla początkujących i zaawansowanych. Ikony Katarzyny Kobuszewskiej zamawiane są głównie przez prywatne osoby na użytek domowy, ale znajdują się również w kaplicy Dobrego Pasterza w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku oraz w kaplicy Młodzieżowego Centrum Edukacyjno Wychowawczego „Studnia” w Płocku. Prywatnie żona i mama dwóch córek.

 

 

 Jolanta Dusza " Kawą malowane"- 19.10-16.11.2018r.

Mieszkanka Bolesławca. Na co dzień jest nauczycielką matematyki. Swoją przygodę z malowaniem kawą rozpoczęła zainspirowana twórczością artystki Karen Eland (maluje kawą i piwem). Nigdy nie malowała farbami, wcześniej rysowała portrety używając ołówka. Uważa, że malowanie kawą jest łatwiejsze niż malowanie innymi rodzajami farb. W malowaniu kawą lubi łatwość przygotowywania „surowca” do rozpoczęcia pracy artystycznej. Używa jedynie kawy rozpuszczalnej. Jeden obrazek (o mniejszych rozmiarach) maluje w ciągu jednego wieczora.

Uwielbia motywy zwierzęce, w tym kwiaty, konie, psy. Nie obce jest jej jednak uwiecznianie innych motywów np. pejzaży, architektury czy też tworzenie portretów. Jej dzieła gościły już na wystawach i ekspozycjach w wielu miastach Polski m.in. w Kromnowie, Żorach, Warszawie. Ma również ciekawe propozycje wystaw międzynarodowych. Jej kolejną pasją i talentem jest robienie na drutach. Tworzy bardzo nietypowe wzory z plecionek celtyckich. Jak sama mówi kocha wszystko co irlandzkie i celtyckie. Wzory na swetrach tworzy dzięki oglądaniu zdjęć na stronach internetowych poświęconych celtyckim produktom, ubraniom i motywom.

 

 

 

 

 

 

 

 

Alicja Janowska- "Pędzlem i szpachlą" 14.09.-12.10.2018r. 

Po zakończeniu działalności zawodowej chcąc znaleźć zajęcie, które będzie dla mnie nowością i spowoduje moje zainteresowanie znalazłam się przypadkiem na pierwszym organizacyjnym spotkaniu warsztatów malarskich w POK w Piechowicach. Nie wiedziałam że to jest to. Kilka lat to niewiele, ale dzisiaj mogę powiedzieć, że odczuwam satysfakcję zarówno z tego co robię, jak i ze środowiska twórców w jakim się znalazłam. Ludzi którzy są kreatywni, utalentowani, wrażliwi i odważni w tworzeniu czegoś innego, co pobudza zmysły nie tylko artysty ale zainteresuje też odbiorców. Dzisiaj wiem, że każda pasja wymaga nie tylko talentu, ale też zaangażowania i ciężkiej pracy. Uważam że utalentowana nie jestem, ale pracowita na pewno. Cierpliwości się uczę gdyż obrazy wymagają czasu by je stworzyć i nie zawsze się udają. Na piękno byłam zawsze wrażliwa, dostrzegałam je, a teraz mogę je dodatkowo utrwalić i niezależnie z jaką krytyką się spotkam, swoich prac nie boję się podpisać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Robert Karczmarczyk "Karkonosze i okolice"- 03-31.07.2018r. 

Urodzony w 1963 roku, jest Sobieszowianinem. Jak mówi, fotografuje od zawsze,a podstaw fotografii uczył się w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze – Sobieszowie, na zajęciach sekcji fotograficznej, którą w latach 70. ubiegłego wieku prowadził Wiesław Wierciński. Jest hobbystą i tak też traktuje swoje niemalże codzienne wyprawy na karkonoskie szlaki- jako relaks, odpoczynek i przyjemność. To także miłośnik fotografii cyfrowej, jego ulubiona pora na robienie zdjęć to 4 rano (latem), bardziej woli fotografować przyrodę niż architekturę. Najlepiej czuje się w takich miejscach jak sobieszowska cegielnia oraz góra Chojnik i jej okolice. Kocha góry i urokliwe zakątki okolic swojego miasta. Jak sam mówi, codziennie „zasypuje internet” dziesiątkami niepowtarzalnych i niezwykłych fotografii które wykonuje. Śmieje się, że pracuje zawodowo tylko po to, żeby móc zarobić na swoją pasję. Jest redaktorem fanpage’y w mediach społecznościowych, poświęconych fotografii i Karkonoszom: Sobieszów i Sobieszowianie, Sobieszów i Okolice, Karkonoskie Szlaki, Galeria Karkonoska, Robert Karczmarczyk Fotografia, prowadzi na FB „Karkonoskie wędrówki”, grupę dla wędrujących po Karkonoszach i okolicach, dzielącą się zdjęciami z wypadów po górach, opisami tras, szlaków i wrażeniami. Posiada też autorskiego bloga o fotografii: robertkarczmarczyk.photo.blog.

 

                                                                                                                                                                                                                                                    

             

                                       

Artur Wojtczak- "Morze w górach" 03-31.07.2018r. 

Urodził się w Jeleniej Górze, mieście w którym mieszka i pracuje zawodowo. Jego zainteresowania, między innymi, to malarstwo, fotografia, również scenografia. Od 2010 roku jest związany z pracownią plastyczną Miejskiego Domu Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze – Sobieszowie, gdzie uczestniczy w corocznych zbiorowych wystawach malarskich. Swoje prace wystawiał w 2015 na 2. Zimowym Salonie w „Galerii Szlaku Sztuki” w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze, w 2017 w Karkonoskim Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie oraz w Artystycznej Galerii Izerskiej w Kromnowie. Malowanie obrazów stanowi dla niego odskocznię od codziennych życiowych wyzwań, pasjonuje go marynistyka, pejzaż górski, konie i portrety. Techniki, którymi najchętniej się posługuje to olej i suchy pastel. Malarstwo Artura Wojtczaka to żywioł, wynikający z połączenia jego charakteru, zachwytu oraz szacunku, którymi darzy zarówno piękno, jak i grozę przyrody, z odkrywaniem tego, co tajemnicze i niepoznane. Swoje inspiracje czerpie przede wszystkim z obserwacji codzienności, kontemplacji otaczającej go karkonoskiej natury, ale także z wnikliwego studiowania twórczości dawnych i współczesnych mistrzów polskiego i rosyjskiego malarstwa, których wysoko ceni.

 

 

 

 

ZBIOROWA WYSTAWA KONKURSOWA "SZKLANA IMPROWIZACJA" W TOWARZYSTWIE PRAC ZBIGNIEWA BŁAŻEWICZA 01.-29.06. 2018r.

Wystawa prezentująca prace amatorów i profesjonalistów, która liczyła łącznie ok. 40 szt. niesamowitych form arystycznych. Ciekawym dodatkiem była prezentacja hutniczego dorobku Zbigniewa Błażwicza- piechowiczanina od wielu lat związanego z branżą szklarską. Autorzy najciekawszych prac zostali wyróżnieni przez jury w składzie dr. Stefania Żelasko, kierownik Działu Szkła Artystycznego Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze i autorka szeregu publikacji na temat historii szklarstwa oraz p. Luiza Laskowska i p. Joanna Mielech czyli dyrektor i kierownik działu wystaw jeleniogórskiego BWA. Podczas Kryształowego Weekendu wręczono nagrody w konkursie, ufundowane przez Pałac Pakoszów.

 

 

 

 

 

"Piechowice na starych pocztówkach ze zbiorów Zbigniewa Pogorzelskiego" 27.04-25.05.2018r.- wystawa przygotowana i zrealizowana przez Związek Gmin Karkonoskich, przedstawiająca miasto Piechowice i jego osiedla na starych fotografiach i pocztówkach.

 

 

 

 

 

Krzysztof Juchniewicz- "Rzeźba z drewna" 24.03-23.04.2018r.

Krzysztof Juchniewicz z wydziału terenowego Poczty Polskiej jest człowiekiem, który z sukcesem rozwinął swoją pasję. Wsparcie Żony, odrobina wolnego czasu i talent zaowocowały okazałą kolekcją rzeźb z drewna. Pan Krzysztof tworzy głównie postaci ludzkie, w niewielkich rozmiarach. Jego prace są ciekawe, robione własnoręcznie, tworzone z sercem i zaangażowaniem.

 

 

 

 

 

 

"Bezimienni bohaterowie- historia STALAGU VIIIA" 16.02.-19.03.2018r.

Wystawa historyczna zrealizowana przez Europejskie Centrum Pamięć Edukacja Kultura, związana z pozostałościami jenickiego obozu STALAG VIIIA na terenie regionu ( w tym Piechowic).

 

 

 

 

 

 Grupa Pi-art- "Kolory zimy" 12.01.-09.02.2018r.

Grupa Artystyczna” Pi-art” zrzesza osoby zajmujące się przede wszystkim malarstwem. (Nieliczne osoby zajmują się fotografią, rzeźbą, witrażem czy rękodziełem.) Członkowie grupy to artyści zarówno z wyższym lub średnim wykształceniem artystycznym jak i amatorzy. Częściowo uczestnicy zajęć plastycznych w Piechowickim Domu Kultury i Jeleniogórskim Centrum Kultury. Osoby z różnym stażem i doświadczeniem malarskim. Nie przeszkadza to w żaden sposób w podejmowaniu wspólnych przedsięwzięć. Planowaniu wystaw i tematów. W realizowaniu kolejnych pomysłów. Wszyscy wzajemnie się mobilizują, wspierają i zachęcają do tworzenia nowych prac. Działalność Grupy skupia się na promocji nie tylko już uznanych w regionie twórców, ale stawia sobie za cel pomoc w rozpoczynaniu dorobku twórczego osobom, które jeszcze nie funkcjonują w oficjalnym obiegu .

Członkowie Grupy prezentowali swoje prace na wielu już wystawach, głównie w Piechowicach i Jeleniej Górze. Niektóre wystawy miały charakter przeglądowy, ale były też tematyczne. Ogółem w latach 2014-17 udało się zorganizować 12 wystaw.

Szefową i dobrym duchem grupy jest mgr sztuki Emanuela Czujowska

Na dzień dzisiejszy grupa liczy 33 członków. Należą do niej: Adamczuk Joanna, Blusz Andrzej, Czujowska Emanuela, Fluder Dorota, Głowacki Marek, Gołąb Irena, Gott Zbigniew, Górska Iwona Anna, Hajdasz Danuta, Herman Zofia, Janczyński Tadeusz, Janowska Alicja, Machura Kamila, Maczkowska Maria, Makutynowicz Beata, Matusiak Dagmara, Menażyk Marzena, Mierzwiński Stanisław, Nobilec Ewa, Norowska Wioletta, Regucka-Grała Irena, Skowron Mieczysława, Szewc-Burzyńska Ela, Szewczyk Dorota, Szymański Józef, Tańska Teresa, Tański Jerzy, Titow-Gawryjołek Katarzyna, Truszczyńska Halina, Woźniak Andrzej, Zając Ewa, Zoldi Grażyna, Żak Elżbieta.


 

 

 

Wystawa lalek z kolekcji Bożeny Zając- "Marzyłam o porcelanowych lalkach" 06.12.2017- 08.01.2018

Bogate zbiory z prywatnej kolekcji Bożeny Zając cieszyły oko nie tylko dzieci odwiedzających galerię wystawową Piechowickiego Ośrodka Kultury. Wrażenie robiły nie tylko same lalki, ale także ich ilość, różnorodność i mnogość najrozmaitszych detali i akcesoriów zwizanych z lalkami.

 

 

 

 

 

Andrzej Raj - "Rajskie Karkonosze" 27.10-30.11.2017r.

 "Rajskie Karkonosze" to wystawa autorstwa Andrzeja Raja, dyrektora Karkonoskiego Parku Narodowego ,którą Piechowicki      Ośrodek Kultury prezentował w listopadzie br. Magia Karkonoszy ujęta na zdjęciach uświadamia nam w jak pięknym miejscu     żyjemy.

 

 

 

 

 

 

 

 

Adam i Leszek Krzeptowscy-"Wspomnienie o ludziach gór"-29.09-23.10.2017r.

Sabała Karkonoszy takim przydomkiem brać przewodnicka określała swojego kolegę Leszka Krzeptowskiego, zasłużonego przewodnika sudeckiego i wspaniałego gawędziarza. Pamięć o nim i o jego ojcu Adamie była tematem spotkania zatytułowanego „Wspomnienie o ludziach gór”, które odbyło się w Piechowickim Ośrodku Kultury. Zarówno Leszek, jak i Adam Krzeptowscy przybyli do Piechowic z Zakopanego w 1945 roku. Pierwszy z nich zasłużył się w naszym regionie jako wspaniały przewodnik, znakomity fotograf, pogodny i pracowity człowiek. Drugi, to uznany fotograf i reżyser filmowy, który zasłynął w okresie międzywojennym filmem „Biały Ślad” z 1932r. wyróżnionym za zdjęcia na festiwalu w Wenecji.

 

Zbiorowa wystawa pt. "Moje miasto"  04.08-24.09.2017r

Wystawa makiet wykonanych przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Piechowicach.

Makiety wykonano z okazji 50 lecia nadania praw miejskich Piechowicom.

 

 

 

 

  ZBIOROWA WYSTAWA POKONKURSOWA "SZKLANA IMPROWIZACJA" 10.06 -28.07. 2017r.

Szklarskim centrum wydarzeń był konkurs i międzynarodowa wystawa prac artystycznych pn. "Szklana Improwizacja". Wystawa czynna była od 10.06 do 28.07 br.,  Autorzy najciekawszych prac zostali wyróżnieni przez jury w dniu 10 czerwca 2017 r., kiedy to podczas Kryształowego Weekendu wręczono nagrody w konkursie, ufundowane przez Pałac Pakoszów.

 

 

 

 

 

Matylda Wawrzyńczak- "Lalki Matyldy" 12.05-05.06.2017r.

Matylda Wawrzyńczak upodobała sobie naturę, a szczególnie góry Izerskie dlatego od 9 lat jest mieszkanką Chromca. Od wielu lat doskonale włada igłą, nitką oraz sprawnie obsługuje maszynę do szycia produkująć różnorodne rzeczy użytkowe. Szczególny nacisk Matylda kładzie na recykling wykorzystując w swoich pracach materiały z odzysku. Jej przygoda z lalkami rozpoczęła się niespodziewanie w dniu gdy jej córka poprosiła ją o uszycie lalki. Matylda podjęła wyzwanie i wspólnie stworzyły dwie pierwsze lalki które bardzo się spodobały, a zachęcona sukcesem Matylda zaczęła szyć następne. Dziś każda lalka żyje swoim życiem i opowiada inną historię. W ten oto sposób w ciągu ostatnich 14 miesięcy powstało wiele ciekawych historii i fascynujących postaci.

 

 

 

 

 

 

  Halina Jabłońska - "Ceramika sposobem na życie" 08.04-08.05.2017r.

  Halina Jabłońska od dziecka jeleniogórzanka.Niespokojny duch -ciągle w rozjazdach.Po dwunastu latach wróciła z Włoch i postanowiła, że  ceramika stanie się jej sposobem na życie. Z jej małąej pracowni wychodzą różne projekty: naczynia użytkowe, dekoracje do mieszkań i ogrodów, biżuteria, dodatki krawieckie. Wciąż się uczy pracy z gliną i realizuje drobne pomysły.

.

 

 

 

 

   Izabela Rutkowska - "Niezwykła podróż po Rosji"  24.02-03.04.2017r

 

   Skakała na spadochronie w Nowej Zelandii, spała w meczetach w Turcji, jeździła stopem po Pustyni Atacama, spływała    barcą  po rzece Ukayali w Peru...Ale najbliższa jest jej Rosja, którą poznawała w ciągu ostatnich 11 lat.

   Wystawa zdjęć o tym niezwykłym kraju, od surowej północy, poprzez kontrasty wielkich miast, podróż Koleją transsyberyjską  w rosyjską "gubinkę"


 

 

 

 

 

 

Teresa i Jerzy Tańscy -"Metamorfozy" -13.01-20.02.2017 r.

 

 Twórczość malarską jako przygodę z malarstwem rozpoczęli  kilka lat temu.Pierwsze prace ukierunkowane były na pokazanie   natury oraz zachodzących zmian w krajobrazie Karkonoszy-Szklarskiej Poręby.

Wystawa "Metamorfoza" podzielona jest na trzy kategorie tematyczne.

Pierwsza to malarstwo realistyczne,które odbiorcy bardziej odzwierciedla rzeczywistość.

Druga to malarstwo dotyczące zagadnień społecznych. Oscyluje ona między rzeczywistością a abstrakcją.Uwidacznia cechy osobowości każdego z nas.Są to :niedoskonałości, wady, przywary, uzależnienia z jednoczesnym dążeniem do wyswobodzenia się, do prawidłowego zachowania, do wolności pozytywnie rozumianej.

Trzecia – to sfera kosmosu.Wyobraźnia nasza sięgając tam, chce pokazać niezbadaną głębię,potęgę i kolor wszechświata oraz uświadomić jak wiele mamy do poznania by zostawić swój ślad.

 

 

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

 

herb miasta Piechowice

 

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki