Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Piechowicki Ośrodek Kultury

O autorach i wystawach 2019- 2020

WYSTAWA ZBIOROWA pn. "REMEDIUM PER ARTEM" podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy typu "A"w Jeleniej Górze, 30 października-4 grudnia 2020r,

Na wystawie znalazły się prace uczestników arteterapii prowadzonej przez Fundację "Nasza Fundacja" w ŚDS w Jeleniej Górze. Ekspozycję stanowiły m.in. rysunki, obrazy, fotografia i rękodzieło. W przewżającej części wystawy swoją twórczość zaprezentowała trójka autorów: Paula Kurowska, Jerzy Chajtas i Rafał Nowosad. Wystawa ta to różnorodność tematyczna, szeroki zakres technik artystycznych i przykłady ciekawych spostrzrzeń na temat otaczjącego świata.

 

 

 

WOJCIECH KRAUSEWICZ- " PORTRETY" 25.09-23.10.2020r.

Urodził się w 1971 roku w Grudziądzu. Obecnie mieszka i tworzy w Piechowicach. Jest amatorem - samoukiem. O sobie mówi: „Od zawsze czułem potrzebę tworzenia, jednak dopiero od niedawna mam miejsce i czas, aby poświęcić się malarstwu całkowicie. Nikt do tej pory mnie nie kształtował ani nie kierował w tym kierunku, więc cała moja twórczość wychodzi wprost z mojego wnętrza. Jest to moja pasja, próba ucieczki od codzienności i konfrontacji z rzeczywistością. Maluję obrazy olejne. To prace o różnej tematyce, lecz najczęściej jest to próba pokazania ludzkich emocji, zagłębienie w problemy człowieczej egzystencji i zakamarki umysłu. Za pomocą metafor, symboli i mojej wyobraźni staram się przelać na płótno to, co dostrzegam i czuję a czego nie widać gołym okiem. Na tym etapie twórczości często eksperymentuję. Szukam środków wyrazu i próbuję rozwijać swój warsztat. Ponad to rysuję i fotografuję”.

 

 

 

ROBERT ZAPORA- " JUBILEUSZE ROBERTA" 21.08-25.09.2020r.

Piechowiczanin i społecznik. Z wykształcenia jest magistrem wychowania fizycznego.Wieloletni dziennikarz Nowin Jeleniogórskich oraz redaktor Informatora Piechowickiego, w swoim dorobku zawodowym ma także pracę dla Polskiej Gazety Wrocławskiej i Polskiego Radia Wrocław. Został nagrodzony przez Stowarzyszenie Gazet Lokalnych nagrodą Local Press 2017 w kategorii WYWIAD za artykuł pt. „ Trudna droga na szczyt”. W tym roku świętował 20 lecie pracy dziennikarskiej. Wystawa zaprezentowana w galerii POK to 45 wyjątkowych fotografii autorstwa Roberta pokazujących pracę dziennikarza„ w pigułce”. Różne wydarzenia, różne emocje, różne idee i różne historie- to wszystko można było dostrzec oglądając wystawę pn. „ Jubileusze Roberta”Od 25 lat związany z harcerstwem. Jest założycielem pierwszej piechowickiej drużyny harcerskiej „Burza”. Jego pasje okazała się być także sposobem na życie, ponieważ obecnie zajmuje stanowisko harcmistrza Hufca Karkonoskiego. Jest zapalonym biegaczem, a także inicjatorem i pomysłodawcą zimowego biegu „Kropelka Run”, odbywającego się na terenie miasta Piechowice.

 

 

 

Wystawa twórczości własnej pracowników POK pt. "PASJA WPIASANA W PRACĘ" 10.07-14.08.2020r.

Na wystawie zaprezentowano prace pracowników Piechowickiego Ośrodka Kultury, które powstały z pasji i chęci tworzenia.

 

 

"WIERSZE NA PLAKATACH"- WYSTAWA PLAKATÓW Z POEZJĄ PIECHOWICZAN, czerwiec-lipiec 2020

 poezja autorstwa:

- Anny Ciupińskiej

- Sary Kowalewskiej

- Urszuli Musielak

- Bartka Stanisza-Podgórskiego

-  Wiktorii Zawadziłło.

Są to zarówno młodzi jak i dojrzali autorzy, którymi śmiało możemy się pochwalić. Ich wrażliwość i postrzeganie świata są nietuzinkowe. Słowami potrafią przenieść nas w wielowymiarowe obrazy pełne piękna i emocji.

 

PAWEŁ TRYBALSKI- " TAKI JESTEM"  02-27.03.2020r.

Jaka jest twórczość Pawła Trybalskiego? Jedni przypisują mu łatkę kolorysty, metaforysty, inni – baśniowego wręcz surrealisty. Prace Trybalskiego znaleźć można nawet w Polskiej Stacji Arktycznej imienia Henryka Arctowskiego. od lat 60-tych związany jest z rejonem jeleniogórskim, a później z Michałowicami. Jego twórcza praca to rodzaj rytuału, w którym zachwyca się światem natury – przerysowanym, ale doprowadzonym do perfekcji w swej szczegółowości. W jego malarstwie widoczne jest zainteresowanie tematyką ochrony środowiska, wątkami kosmicznymi, problemami wpływu cywilizacji na naturę, botaniką, geologią, geografią, kosmoekologią i gloryfikowaniem wszelkich przejawów życia w jedności z naturą. Zdobył liczne nagrody, m.in. Złotą Szpilkę na legnickim Satyrykonie (1980), Złoty medal w Olimpijskim Konkursie Sztuki w Warszawie (1984, 1987), I nagrodę w konkursie Sztuka w obronie środowiska (1986), brązowy medal w konkursie Sport w sztukach pięknych (1985). Odznaczony został wieloma nagrodami: Złotym Krzyżem Zasługi, jako Zasłużony Działacz Kultury, Dyplomem Honorowym Prowincji Granada, Dyplomem Ministra Kultury i Sztuki i w 2010 r. medalem Gloria Artis.Jego prace można odnaleźć w muzeach polskich w Warszawie, Katowicach, Gołuchowie, Wrocławiu, Jeleniej Gorze, Wałbrzychu, Legnicy, Lublinie, jak i w muzeach Kolonii, Madrytu, Austrii, Meksyku, Paryżu, Kanady czy Finlandii. Paweł Trybalski zanim osiadł w 1989 r. w podjeleniogórskich Michałowicach odbył wiele artystycznych podróży, z których przywiezione pamiątki ozdobiły jego oryginalny dom w Karkonoszach. Odwiedził m.in. Australię, Armenię, a nawet Antarktydę. Artysta inspiracje czerpie z otaczającej go przyrody i wyobraźni. Aktywnie promuje karkonoską twórczość, uczestnicząc w wielkich wystawach regionalnych. W 2007 roku artysta obchodził 40-lecie pracy twórczej, a w jeleniogórskiej BWA odbył się jego benefis. Trybalski zaskakuje swoją pomysłowością, możliwościami przemiany rzeczy, grą skojarzeń. Zachwyca niepokojącą atmosfera ciągłej niespodzianki, niewiadomej atmosfery, tworząc nową przestrzeń, odmienną od codziennego życia. Jego prace charakteryzują się niezwykłym bogactwem kolorów i ogromem detali budującymi surrealistyczne wizje autora. Oprócz malarstwa artysta zajmuje się także grafiką użytkową. Opracowuje szatę graficzną książek, folderów i katalogów. Projektuje plakaty o tematyce kulturalnej.

Fragmenty opisu Artysty i jego twórczości pochodzą z artykułu „Paweł Trybalski- globtrotter wyobraźni”

autorstwa Olimpii Bakiewicz ze strony: www.skarbykultury.pl

 

 

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA " ROŚLINY KARKONOSZY" 24.01-21.02.2020r.

 

Zbiorowa wystawa wielkoformatowych fotografii, na których zaprezentowane zostały cenne przyrodniczo i chronione gatunki roślin występujących na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.. Autorami zdjęć są: Roksana Knapik, Roman Rąpała, Michał Mrozek, Roman Rybski i Wojciech Janusiewicz. Wystaw udostępniona przez Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej w Szklarskiej Porębie.

 

 

ANNA WÓJCIK- "MOJE MYŚLI MALOWANE" 13.12.2019-17.01.2020r.

Anna Wójcik to piechowiczanka od urodzenia. Dosłownie, ponieważ urodziła się w domu, w którym mieszka po dzień dzisiejszy. Anna to jedna z trzech córek Państwa Capałów. Dziadek Anny, pan Józef Międzybrodzki był założycielem pierwszej powojennej szkoły w Piechowicach. Pani Ania sama przyznaje, że „bakcyla”matematyczno- malarskiego zaszczepił w niej dziadek Józef. To właśnie z nim jako mała dziewczynka spędzała wieczory ucząc się malarstwa oraz rozwiązując zadania i łamigłówki. Ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne we Wrocławiu. Po szkole podjęła pracę jako zdobnik szkła kryształowego w hucie Julia w Szklarskiej Porębie. Przez pewien czas zawodowo związana była również z Piechowickim Ośrodkiem Kultury, gdzie pracowała jako instruktor plastyczny i prowadziła pracownię. Przez większość swojego życia związana jest ściśle z matematyką. Pasja do tego przedmiotu i niebywały dar tłumaczenia jego zawiłości pozwoliły jej wyedukować całe pokolenia piechowiczan. Od lat 90- tych zajmuje się udzielaniem korepetycji z matematyki, a wszystkich swoich uczniów traktuje prawie jak rodzinę. Jako malarka Anna Wójcik najczęściej w swoich pracach prezentuje motyw róży. Innymi tematami jej twórczości są m.in. kwiaty, obiekty architektury, krajobrazy, a od niedawna także portrety jej najbliższych wykorzystując technikę farb olejnych.

 

 

WYSTAWA HISTORYCZNO- TEMATYCZNA- "MALARSTWO JEŃCÓW WOJENNYCH" 30.10-02.12.2019r.

Jeniecka twórczość plastyczna to zjawisko niezmiernie interesujące, a Centralne Muzeum Jeńców Wojennych pieczołowicie gromadzi wszystkie jego przykłady. Na wystawę składa się kolekcja obrazów, których twórcami są jeńcy (również anonimowi) internowani podczas II wojny światowej w niemieckich obozach dla oficerów oraz szeregowych i podoficerów. Prezentowane prace wykonane są w technikach malarskich (olej, akwarela, gwasz) oraz technikach z pogranicza malarstwa i rysunku (pastel, kolorowane rysunki). Przedstawiają przede wszystkim twarze współjeńców, sceny z życia izolowanych, obozy i ich okolice, niektóre mają charakter satyryczny, są także kompozycje z natury. Znaczna część z nich powstała w oflagach, w których istniały bardziej sprzyjające warunki do uprawiania tego rodzaju aktywności niż w stalagach. Prace mają wielką wartość historyczną, są bowiem świadectwem niezgody ludzi zniewolonych na los, który ich spotkał i wyrazem wolności.

 

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA- "MOTYLE KARKONOSZY"  27.09-25.10.2019r.

Zbiorowa wystawa fotografii udostępniona przez Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Na wielkoformatowych fotografiach przedstawiono cenne przyrodniczo gatunki motyli występujących na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

 

ANDRZEJ SZTUR I PRACOWNICY FIRMY "ASDOM"- " ŚWIAT ŚRUBOLUDKÓW" 23.08-20.09.2019r.

Firma PPPH „Asdom” prowadzi działalność od niemal 40 lat. Jej właścicielem jest Andrzej Sztur. Od 1995 r. zajmują się produkcją dekoracji metalowych. Figurki, dekoracje i inne gadżety produkowane są tam z wysokiej jakości metalu. Rzemieślnicy czuwają na każdym etapie fabrykacji, aby każdy produkt był starannie wykonany, gustowny i jedyny w swoim rodzaju. Te małe dzieła sztuki są wytwarzane ze śrub, nakrętek, stali oraz miedzi w intensywnym i skomplikowanym procesie produkcyjnym. Doceniane są przede wszystkim za kreatywność i perfekcyjne wykonanie. Sukcesywnie powiększając kolekcję właściciel i pracownicy firmy „Asdom” nie ograniczają swojej wyobraźni i nieustannie poszukują coraz to nowszych pomysłów. Obserwują życie codzienne, inspirują ich ludzie, stara się odwzorować każdą dziedzinę życia. Wszystkie inspiracje przekuwa w kunsztowne rękodzieło, idealne jako prezent na każdą okazję - urodziny, imieniny, dowód miłości czy inne, które zachwycają całe pokolenia. Aktualnie w ofercie PPPH „Asdom” znajduje się ponad 500 wzorów z różnych kategorii, m.in.:

- figurki metalowe, tzw. „śruboludki”, przedstawiające w zabawny sposób różne dziedziny życia, profesje, hobby, sport, wypoczynek itd.

- stojaki na wino

- stojaki na płyty CD

- świeczniki

- przyborniki biurowe

- stojaki na długopisy

- modele nowych i starych samochodów, motocykli i samolotów

Te wyjątkowe produkty są opracowane na podstawie projektów artysty-plastyka, na które przedsiębiorstwo Andrzeja Sztura posiada wyłączność, przez co zapewniona jest oryginalność każdego wyrobów. Wykonują również dekoracje na specjalne zamówienie klienta.

 

 

 

 

 

KSENIA KULIGOWSKA- "MÓJ MAŁY I DUŻY ŚWIAT" 12.07-14.08.2019r.

Ksenia urodziła się 4 listopada 1978 roku w Kowarach. Ukończyła szkołę podstawową. Niestety choroba przerwała możliwość dalszej edukacji. Już od drugiego roku życia Ksenia przejawiała talent malarski. Brat babci Stanisław Solarski był malarzem (studiował na ASP w Krakowie). Malował też dziadek Kseni - Jan Kłos, który z wykształcenia był prawnikiem. Od urodzenia Ksenia mieszka w Cieplicach. Ksenia przedstawia swój niezwykły świat w obrazach, jej mama Mieczysława Kłos- Kuligowska zainspirowana dziełami córki pisze wiersze, które są dopełnieniem przedstawianych przez Ksenię pejzaży, portretów i emocji.Tematyka jej prac jest rozmaita – od pejzaży po martwą naturę, aż po postaci czy zwierzęta. Stosuje wiele technik malarskich takich jak: akryl na płótnie, pastele olejowe, gwasz czy temperę oraz ołówek. Mama z córką tworzą niesamowity, uzupełniający się duet.Prace Kseni Kuligowskiej prezentowane były na wielu wystawach (m.in. w MDK Muflon, Książnicy Karkonoskiej, Przystani Twórczej, ODK w Jeleniej Górze czy Piechowickim Ośrodku Kultury).

 

 

 

 

ZBIOROWA WYSTAWA KONKURSOWA "SZKLANA IMPROWIZACJA" 07.06-05.07.2019r.

 

Do udziału w konkursie „Szklana improwizacja” zgłoszonych zostało 16 prac w kategorii AMATORZY i 14 prac w kategorii PROFESJONALIŚCI. Wszystkie zgłoszone prace oceniło Jury konkursu w składzie: p. Małgorzata Sztabińska ( mistrz grawerski / właścicielka pracowni grawerskiej w Piechowicach), p. Elżbieta Trzewiczek – Pietkiewicz (absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, obecnie projektantka szkła kryształowego w hucie Julia ) i p. Luiza Laskowska ( Dyrektor BWA w Jeleniej Górze ). Zwyciężyło indywidualne podejście oraz niezależna ocena prac przez każdego z członków jury, które zapisane jako suma punktów dały I, II i III miejsce w kategorii AMATORÓW i kategorii PROFESJONALISTÓW. Nagrody laureatom wręczono podczas Kryształowego Weekendu 2019r.

 

 

 

 

MIROSŁAW NOROWSKI- "MOC WYOBRAŹNI" 10-31.05.2019r.

Do Piechowic przyjechał jako 5 latek. Z zawodu jest budowlańcem, jednak w swoim życiu pracował w wielu różnych zawodach .Obecnie pracuje jako spawacz w jednej z piechowickich firm.Tworzeniem nietypowych rzeźb i płaskorzeźb zajął się już we wczesnej młodości. Metodą „prób i błędów” doszedł do techniki, która pozwala na tworzenie prac wielkogabarytowych o stosunkowo niewielkiej wadze. Materiały, które wykorzystuje to głównie stal, zaprawa betonowa i styropian. Tematyka jego prac jest bardzo różnorodna, a inspiracje czerpie z wielu źródeł. Tworzy z pasji, głównie dla własnej przyjemności i na własne potrzeby. Często pomysłodawczynią nowych wyzwań artystycznych dla Mirosława jest żona Dorota, która wspiera go w jego działaniach. Wszystkie prace Mirosława są na stałe wyeksponowane w ogrodzie Państwa Norowskich, do którego właściciele chętnie zapraszają wszystkich zaciekawionych przechodniów i mieszkańców okolicy. Mirosław zajmuje się ponadto tworzeniem imponującej architektury ogrodowej i elementów dekoracyjnych ze stali.

 

 

 

 

Stanisław Zając- "RZEMIOSŁO I PASJA" 05.04-03.05.2019r.

 

Wieloletni mieszkaniec Piechowic. Urodził się w Strzykułach pod Warszawą. W region karkonoski przyjechał jako dziecko. W Piechowicach uczęszczał do szkoły podstawowej. Z zawodu jest malarzem na ceramice. Całe swoje życie zawodowe przepracował jako grawer w hucie „Julia”. Wielokrotnie wymyślał i tworzył nowe wzory, które później umieszczał na kryształowych produktach eksportowanych na cały świat. Pracował w grawerniach w Szklarskiej Porębie, Piechowicach i Górzyńcu. W latach 70-tych i 80-tych na potrzeby i prośby włodarzy oraz mieszkańców Piechowic tworzył różnego rodzaju tablice informacyjne i szkolne, szyldy, obrazy, grawerki i wiele innych. Reprezentował też hutę i jej wyroby na targach w Wiedniu, Paryżu i Kolonii. Jest pasjonatem rzeźbiarstwa i malarstwa. Tworzy prace w wielu dziedzinach sztuki i o różnorodnej tematyce.

 

 

 

 

 

 

π art- " MOJE ŚWIATY" 22.02-29.03-2019r.

Grupa artystyczna, która zawiązała się w 2014r. z iniciatywy Dyrektor Piechowickiego Ośrodka Kultury Anny Kalisz. Zrzesza osoby zajmujące się różnymi dziedzinami sztuki ( malarstwo, fotografia, tkanina, witraż). Powstała jako formacja wolnych twórców przy Piechowickim Ośrodku Kultury, gdzie cyklicznie odbywają się jej spotkania. Celem spotkań grupy jest wymiana doświadczeń, realizacja wspólnych projektów i planowanie wydarzeń związanych z aktywnością artystyczną. Grupa wspólnie bierze udział w plenerach, wystawach tematycznych i przeglądowych, warsztatach i prelekcjach oraz działaniach okołoartystycznych.  W chwili obecnej grupa liczy ponad 30 członków, z różnym doświadczeniem artystycznym.

 

 

Krzysztof Gulbinowicz, Marek Czeremski, Robert Czepielewski i Grzegorz Truchanowicz- "ŚWIAT W SKALI MAKRO"- 11.01-15.02.2019r.

Na wystawie zaprezentowano efekty pracy znakomitych fotografów takich jak Krzysztof Gulbinowicz, Marek Czeremski, Robert Czepielewski i Grzegorz Truchanowicz. Na swoich fotografiach uwiecznili kolorową faunę i florę. W ogromnym powiększeniu przedstawione owady jak ważki, ćmy, żuki, mrówki czy rośliny wprawiające oglądającego w zdziwienie, że pod nosem znajduje się tak fascynujący świat. - W świecie makro fascynuje mnie jedno – mówi Grzegorz Truchanowicz - Niesamowita budowa, kształty, faktury, kolory, to jest coś, co odkrywa się za każdym razem na nowo. Chcąc opanować fotografie makro należy jak najlepiej opanować światło oraz technikę. Trzeba być cierpliwym i wytrwałym - podkreśla.

 

 

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

herb miasta Piechowice

 

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki