Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Piechowicki Ośrodek Kultury

O autorach i wystawach 2013-2014

 

ADAM KULIKOWSKI- MAKARON- W KUCHNI CZY W GALERII?- 12.12.2014

Pochodzi z Wojciechowa (okolice Lubomierza). Jest absolwentem Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze, gdzie kształcił się jako stolarz i technik technologii drewna. Do dnia dzisiejszego zawodowo zajmuje się pracami stolarskimi. Tworzy architekturę ogrodową, galanterię drzewną, a także wiele rzeźb i płaskorzeźb. Zajmuje się również rolnictwem. W ostatnich latach jego pasją stało się tworzenie makaronowych figur. Jego prace stworzone z tego nietypowego surowca cieszą oko i zadziwiają pomysłowością z jaką zostały wykonane. Adam ciągle rozwija swoje umiejętności, tworząc coraz to nowe wzory i figury. Efekty jego pracy można podziwiać na wielu regionalnych jarmarkach okolicznościowych i konkursach, gdyż bardzo aktywnie uczestniczy w tego typu wydarzeniach. Adam jest odznaczony za swoje zasługi przez Ministra Rolnictwa oraz przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ponadto jest Honorowym Dawcą Krwi. To człowiek o wielu pasjach i zainteresowaniach. Sam skromnie mówi o sobie, że nie czuje się artystą, lecz raczej rzemieślnikiem.

 

 

 

WYSTAWA PRAC KONKURSOWYCH PT. "MOJE MIEJSCE W EUROPIE"- 07.11.2014

1 Maja 2014 roku minęło równo 10 lat od dnia, w którym Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Z tej okazji Poseł Zofia Czernow zorganizowała konkurs plastyczny pt. "Moje miejsce w Europie", skierowany do najmłodszych Europejczyków, do dzieci, które urodziły się i dorastają w Polsce, po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Ideą konkursu było, aby dzieci zilustrowały swoje wyobrażenia i skojarzenia na temat ich własnego miejsca we współczesnej Europie. Korzystając ze swojej nieograniczonej wyobraźni i angażując talenty plastyczne, dzieci przedstawią nam współczesny świat tak, jak go widzą własnymi oczami. Wystawa była eksponowana w wielu miejscach, w tym w galerii Piechowickiego Ośrodka Kultury.

 

 

EMANUELA CZUJOWSKA- POWIDOKI- 10.10.2014

Urodzona w roku 1970 we Wrocławiu. Ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu – kierunek jubilerstwo. Dyplom uzyskała w roku 1994 w pracowni plakatu i ilustracji u prof. Rolfa Mullera w Hochschule fur Grafik und Buchkunst w Lipsku. Prowadzi działalność twórczą w zakresie grafiki użytkowej, rysunku, malarstwa i drobnych form artystycznych. Eksperymentuje z technikami malarskimi i materiałami. Zajmuje się aranżowaniem wnętrz, scenografią i fotografią. Od roku 2003 prowadzi galerię „Wysoki Kamień” gdzie prezentuje prace własne i zaprzyjaźnionych artystów z Kopańca. Należy do „Grupy Artystycznej Kopaniec”.Działa w „Stowarzyszeniu Kopaniec”. Uczestniczy w występach średniowiecznej grupy „Cornu Cervi”. Jej prace prezentowane były na wystawach m.in. we Wrocławiu, Lipsku, Tillburgu i Amsterdamie.

 

 

WYSTAWA FOTOGRAFII- PIECHOWICE Z LOTU PTAKA- 05.09.2014

Wystawa fotografii wykonanych podczas lotu motolotnią nad Piechowicami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

JERZY JERYCH- SZTUKA MIMOCHODEM-04.08.2014

Jerzy Jerych- artysta plastyk, absolwent PWSSP we Wrocławiu. Posiada wszechstronne talenty i zainteresowania, co pozwala mu uprawiać z sukcesami szereg dyscyplin artystycznych m. in. architekturę wnętrz, projektowanie mebli, ceramikę, grafikę użytkową, wzornictwo i wystawiennictwo. Od 1986 jest organizatorem Ogólnopolskich Plenerów Rodzinnych. W malarstwie sztalugowym umiejętności kształcił kolejno w pracowniach prof. Wł. Kamińskiego, M. Wójciaka, M. Dawskiej i E. Geperta. Malarstwo traktuje jako umiejętność zawodową, a nie „posłannictwo talentu”. Mistrzostwo pędzla wydobywa z własnej duszy, wyobraźni i z pracy dla konkretnego odbiorcy, dlatego nie ogranicza się do jednego kierunku, techniki, ani maniery. Dużym zainteresowaniem cieszą się jego prace z cyklu „Ćwiczenia z wyobraźni”, „Impresje” oraz „Akty”. Posiada bogaty dorobek zawodowy. Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i zagranicą, gdzie był też wielokrotnie nagradzany. Od kilku kadencji jest prezesem Zarządu Okręgu Związku Polski Artystów Plastyków Polska Sztuka Używkowa we Wrocławiu oraz sekretarzem Zarządu Głównego w Warszawie. Jest też prezesem Dolnośląskiego Klubu Promocji Plastyki.

 

 

KRAJOBRAZ I LUDZIE GÓR IZERSKICH- 04.07.2014

Wystawa fotograficzna była efektem wspólnych warsztatów fotograficznych organizowanych dla fotografów z polskiej i czeskiej strony Gór Izerskich prowadzonych przez Jiřego Stránskiego.Organizatorem wystawy był Turistický region - Jizerské Hory. Wystawa zagościła w Piechowickim Ośrodku Kultury dzięki uprzejmości pani Renaty Van Vleet.

Autorzy fotografii:

-Hana Palečková

-Zygmunt Trylański

-Adam Wójcik

-Waldemar Jaworski

-Jan Starkoš

-Tomasd Vrkšláv

-Aleš Ječmeň

-Bernadeta Gozdawa- Tyszkowska

-Waldemar Grzelak

-Katarzyna Tarnawska

Warsztaty fotografii prowadzone były przez: Jiřego Stránskiego

 

 

 

ROMAN ĆWIĄKAŁA- BIOGRAFIA ZAPISANA NA KANWIE-12.04.2014

Pochodzi z dawnego województwa Tarnopolskiego- obecnie są to tereny Ukrainy. W Karkonosze przyjechał razem ze swoją mamą, babcią i siostrą, od których nauczył się sztuki haftowania i nie tylko.Panu Romanowi nie obce jest także robienia na drutach i szydełku. Jako 11-12 latek sprzedawał rodzinne rękodzieło na targowisku w Cieplicach, w późniejszych latach w ogóle nie zajmował się haftem. Do wykonywania misternie wyszywanych obrazków powrócił już na emeryturze. Wtedy właśnie stwierdził, że potrzebne mu jakieś zajęcie.Ciekawostką jest, że do wykonania jednego z takich dzieł np. kanwy z motywem kwiatowym, o wymiarach ok. 40-50cm potrzebne aż 100 godzin pracy. Jest to zajęcie dla osób o anielskiej cierpliwości.W pracach pana Romana zachwyca przede wszystkim różnorodność motywów i tematyki prac, a także staranność ich wykonania.Tamborek i kanwę zabiera ze sobą praktycznie wszędzie i gdy tylko znajdzie chwilkę od razu zabiera się do pracy. Inspiracje czerpie z tematycznych czasopism. Zdarza się, że jeden motyw wykonuje wiele razy na prośbę bliskich lub osób zainteresowanych posiadaniem identycznego dzieła. Jest tak dobry w tym co robi, że ma nawet stałą grupę „ kursantek”, którym doradza w doborze materiałów i szkoli z technik haftowania.Jest osobą bardzo rodzinną i uczynną. Na co dzień dogląda wnuków i spełnia się jako mąż, ojciec i dziadek.

 

 

ADAM STOLICKI- PIĘKNO SYMETRII-14.03.2014

Adam Stolicki- nauczyciel matematyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych nr 2 w Jeleniej Górze. Od kilku lat wykonuje kartonowe modele geometrycznych wielościanów, a dzięki wytrwałości i cierpliwości może pochwalić się całkiem pokaźną ich kolekcją. Wystawa „ Piękno Symetrii” i uzupełniona była multimedialną prezentacją z użyciem programu komputerowego "great stella".  Modele geometryczne przedstawiały cały szereg wielościanów m.in. foremne wielościany platońskie, foremne  niewypukłe wielościany Keplera Poinsota, półforemne wielościany archimedesowe, dualne wielościany Catalana,  wielościany jednorodne, a także z kompozycje wielościanów.  Adam Stolicki ma nadzieję, że uda mu się zarazić kogoś swoją pasją.-Będzie to trudne w czasach gdy mamy do dyspozycji tyle atrakcyjnych sposobów spędzania wolnego czasu – mówi.  Ale nie porzuca nadziei na znalezienie kogoś z podobnym hobby.  Chciałby też zwyczajnie zainteresować ludzi pięknem geometrii.-Każdy może znaleźć tu  coś dla siebie, matematycy dojrzą fascynujące własności geometrii i może zastanowią się, co zyskujemy a co tracimy pracując wyłącznie pod kątem egzaminacyjnych testów. Majsterkowicze będą analizować użyte materiały: papier i klej. Artyści i esteci mogą krytykować formę modelu i dobór kolorów, a ci z zacięciem filozoficznym zapytają, czy wielościany są przez matematyków wymyślane, czy też istnieją od zawsze w platońskim świecie.

 

 

JOANNA ADAMCZUK- MIĘDZY NAMI-.14.02.2014

Pochodzi z Wałbrzycha. Jest absolwentką Politechniki Wrocławskiej, kierunek studiów- Budownictwo.

Od 1981 r. mieszka w Monachium, gdzie uczyła się malarstwa w prywatnych szkołach plastycznych. W latach 1991-1994 studiowała rysunek i malarstwo w Neue Kunstschule w Zurychu, w 1998 r. w Sommerakademie für Bildende Kunst w Hohenaschau. Od wielu lat jest związana z Sosnówką położoną u stop Karkonoszy, jak sama mówi- jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie. Prace prezentowała na wystawach w Polsce - w Jeleniej Górze, Karpaczu, Szklarskiej Porębie, także w Niemczech - w Monachium, w Irschenhausen oraz w Szwajcarii, Francji, Hiszpanii i we Włoszech.

Prywatnie jest osobą niezwykle ciepłą, matką trójki dorosłych już dzieci, które cierpliwie pozują jej do portretów. Razem z mężem dzielą swoje życie pomiędzy malowniczą Sosnówką, miejscem spokoju i relaksu, a Monachium gdzie korzystają z uroków wielkomiejskiego stylu życia.

 

 

JAN PAWEŁ II- SANTO SUBITO-.22.01.2014

Wystawa inaugurująca obchody ROKU PAPIESKIEGO w Piechowicach. Celem wystawy było pokazanie niepowtarzalnej postaci Jana Pawła II, przez pryzmat kontaktów z mieszkańcami naszego miasta i regionu . Wsparcia tej inicjatywie udzieliła liczna grupa mieszkańców Piechowic użyczając osobiste pamiątki związane z Ojcem Świętym, w tym zdjęcia z pielgrzymek i spotkań z Papieżem Polakiem, obrazy, książki, grawerowane szkła, czasopisma oraz wiele innych drobiazgów związanych z postacią Karola Wojtyły. Podczas uroczystego otwarcia wystawy  ciekawie zaprezentowali się także inni artyści w utworach związanych  z osobą Jana Pawła II. Był to zespół „Szklarki”, który rozpoczął uroczystość utworem „Barka” oraz chór „Harfa” puentujący to wydarzenie utworem „Janie Pawle teraz przyjdź ”. Ks. proboszcz Ryszard Soroka, gość honorowy tego wydarzenia, w niezapomniany sposób wpisał się w to popołudnie wspominając chwile osobiście spędzone w towarzystwie Karola Wojtyły.

MATERIAŁY I PAMIĄTKI
NA POTRZEBY WYSTAWY
JAN PAWEŁ II- SANTO SUBITO PRZEKAZALI:

Krystyna Filuś
Irena Kojro
Regina Wojczal
Wanda Tomanik- Bailey
Krystyna Lichtańskiej
Włodzimierz Kraszewski
Józef Petrów
Lidia Hec
Halina i Jadwiga Pawnuk
Barbara i Michalina Słodkiewicz
Aleksandra Pierzchała
Romana Ćwiąkała
Danuta Polańska
Teresa Czajkowsa
Małgorzata Sztabińska
Barbara Szymańska
Halina i Eugeniusz Prokop
Stanisław Zając
i inni anonimowi ofiarodawcy

 

 

 

GRUPA PLASTYCZNA POK- I TAK TO SIĘ ZACZĘŁO- 20.12.2013

Wystawa grupy plastycznej osób dorosłych, prowadzonej przez Emanuelę Czujowską.

Na wystawie znalazły się prace następujących osób:

-Dorota Zimna

-Elżbieta Burzyńska

-Ewa Zając

-Alicja Janowska

-Grażyna Zoldi

-Tadeusz Janczyński

 

 

ANDRZEJ WOŹNIAK- MOJE MALOWANIE-15.11.2013

ur. 1956 - architekt z wykształcenia, malarz z wyboru, mieszka i tworzy w Cieplicach - Jeleniej Górze. Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Już wtedy w wolnych chwilach wyjeżdżał w Polskę by ołówkiem, piórkiem lub akwarelą zapisywać swoje wrażenia z odwiedzanych miejsc. Po skończonych studiach w 1984 r. w zgodzie ze swoimi zainteresowaniami podjął pracę w Przedsiębiorstwie Konserwacji Zabytków (PKZ), w pracowni arch. Alicji Kopeć. Pracując ze wspaniałym zespołem przez ponad 3 lata rozwijał swoje zainteresowania zabytkami, ich ochroną i konserwacją. W tym okresie także dużo malował. Jego twórczość skierowała się w stronę surrealizmu. Pierwsza indywidualna wystawa – Wołów (lipiec 1989), potem Wrocław, następnie Łódź - gdzie były prezentowane surrealistyczne portrety. Po rezygnacji z pracy w PKZ-ach osiadł w pięknym miejscu na Malinniku w Cieplicach, tu sobie stworzył ukochane miejsce pracy i zajął się wyłącznie malarstwem. W połowie 1997 r. powstały szkice zamków Czocha, Chojnik, Bolków i Książ, było to związane z jakimś zamówieniem, a ponieważ spodobało mu się to co uchwycił, wykonał całą serię szkiców akwarelowych tych zamków. W tym też czasie podjął współpracę z Galerią BWA na zamku w Książu, gdzie sprzedawał swoje akwarele związane z tym zamkiem. Stał się także członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków – Polska Sztuka Użytkowa O/Wrocław. Do połowy 2001 r. powstały akwarele z cyklu Zamków Ziemi Jeleniogórskiej (obszar dawnego województwa jeleniogórskiego), po raz pierwszy prezentowane w 2002 r. we Wrocławiu, a w następnym roku w Jeleniej Górze.Rysuje i maluje ołówkiem, tuszem, węglem, pastelami, akwarelą, farbami olejnymi i akrylowymi. Nieustanne zamiłowanie do akwareli zaowocowało cyklem „Zamki Ziemi Jeleniogórskiej’’, oraz cyklem i albumem „Zamki i pałace Dolnego Śląska’’. Powstaje też nowy cykl akwarel -  „Nasze kościółki” Drugim ważnym fragmentem jego twórczości są portrety, karykatury oraz ogólnie obrazy inspirowane człowiekiem.

 

 

WYSTAWA HALINY TRUSZCZYŃSKIEJ- 04.10.2013

Urodzona w Dzień Dziecka w Tarnobrzegu.
Przyjeżdżała w okolice Jeleniej Góry w młodości, żeby brać udział w plenerach malarskich. W Jeleniej Górze zachwyciły ją już przed laty pejzaże i piękno całej kotliny. Wyszła z mąż za jeleniogórzanina i zamieszkała tu na stałe w 1986r. Od wczesnego dzieciństwa była aktywna i posiadała dużą wyobraźnię. Jako jedyna z całej rodziny wykazywała zdolności artystyczne, które do tej pory wykorzystuje realizując swoją pasję, jaką jest malarstwo.W pewnym czasie dokształcała się i doskonaliła techniki malowania m.in. w jeleniogórskim „RELAKSIE”, a także pod okiem Mistrza- Pawła Trybalskiego. Styl w jakim maluje Pan Paweł wywarł na niej ogromne wrażenie. Połączenie niezwykłej symboliki i metaforycznego znaczenia obrazów stara się wprowadzać do swoich dzieł, tak by przekazywały one coś więcej, aniżeli tworzyły tylko „ładny” obrazek. Pani Halina to kobieta wielu talentów. Z wykształcenia i zawodu jest matematykiem i informatykiem, z zamiłowania zaś maluje obrazy i czule pielęgnuje ogród. Początkowo tworzyła swoje dzieła farbami olejnymi, później „zaprzyjaźniła się” z farbami akrylowymi, które do teraz stale wykorzystuje w swojej twórczości.
Jest kobietą o niezwykłej wrażliwości, matką dwójki dzieci, kochającą żoną, osobą pełną ciepła i sympatii. Duże wrażenie robi fakt połączenia zdolności matematyczno - informatycznych w zestawieniu z artystyczną duszą i subtelnością naszej bohaterki. Wytrwale rozwija się twórczo i realizuje swoje pasje, o czym świadczy obecna, pierwsza w życiu Pani Haliny, wystawa jej dzieł w piechowickiej galerii „Cztery pory roku”.

 

 

KAZIMIERZ PICHLAK- HIMALAJSKIE TWARZE- 30.08.2013

Znany jeleniogórski lekarz, pasjonat gór i fotografii, człowiek w żadnym wypadku nieprzeciętny. Dużo podróżuje do odległych zakątków świata i stąd tematyka wielu fotografii. Jest osobą otwartą na ludzi i nowe doświadczenia. Swoje spostrzeżenia na temat Świata i ludzi przelewa na papier lub przy pomocy obiektywu umieszcza na przepięknych fotografiach, które wprowadzają widza poza nieznane granice innych kultur i pejzaży.
Fotografował już w latach 80., kiedy jako lekarz brał udział w wyprawach do Afganistanu, Pakistanu, Tanzanii czy Nepalu. Owocem podróży, które najczęściej prowadziły go w ukochane od dzieciństwa góry, są wystawy. Ma już za sobą ekspozycje swoich fotografii zorganizowane m.in. w Jeleniej Górze, Lwówku Śląskim, Lubomierzu i wielu innych miejscach.
Pan Kazimierz jest osobą pełną dobrych emocji i entuzjazmu, którego często brakuje w dzisiejszym zaganianym Świecie...
Autor wierszy, którym towarzyszą zdjęcia. Liryków, kalamburów i zgrabnych dykteryjek pisanych w najróżniejszych okolicznościach. Człowiek z duszą... Błyskotliwy poeta oraz baczny obserwator otaczającego go świata, co znajduje odzwierciedlenie w pięknych, artystycznych fotografiach. Swoje prace prezentuje na wystawach w muzeach i galeriach regionu jeleniogórskiego. Kazimierz Pichlak z powodzeniem wydaje swoje tomiki wierszy, w jego dorobku znajdują się już tomiki poezji m.in. „Dedykacje”, ‘’Wierszydełka’’, ‘’Powroty’’, ‘’Zapis Międzyczasu’’.

 

 

RAFAŁ KOTYLAK- BACKSTAGE FILES- ZA KULISAMI- 02.08.2013

Rafał Kotylak (pseudonim – Kotlet) rodowity piechowiczanin. Z zawodu jest technikiem-elektromechanikiem, jednak niesamowita pasja odciągnęła go od wyuczonej profesji i całkowicie inaczej ukształtowała jego drogę życiową. Muzyka i fotografia połączone w jedną, spójną całość, to obraz, który przedstawia efekty pracy Rafała Kotylaka.

Od najmłodszych lat fascynowała go muzyka. Muzykę heavy metalową zaszczepił w nim brat. Jak sam mówi, muzyka ta ma dużo wspólnego z szeroko pojętą wolnością jednostki ludzkiej i przyznaje, że z czasem zmieniła jego światopogląd na wiele tematów.
Jego przygoda z fotografią zaczęła się  od aparatu ZORKA 4 oraz pracy w ciemni, w dobie fotografii cyfrowej pracuje na sprzęcie firmy NIKON. Fotograficzne inspiracje czerpie z otaczającego go świata, a także związane są z jego szerokimi zainteresowaniami czyli muzyką, podróżami, przyrodą, pejzażem, architekturą oraz człowiekiem.

Osiągnięcia :
Pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym Yorkshire Landscape organizowanym na wyspach brytyjskich przez gazetę Telegraph & Argus.
Jego zdjęcia wzięły udział w ogólnopolskiej serii  wystaw pod tytułem „The Best of Poland  – Polska w obiektywie”, zdobią też liczne portale fotograficzne i muzyczne oraz czasopisma i książki ( czasopismo MUSICK, książki: Steffen Mőller „Expedition zu den Polen”, Adam Nergal Darski „Spowiedź heretyka”.

 

 

WYSTAWA ZWIERCIADŁO MOŻLIWOŚCI- 10.07.2013

Na wystawie zaprezentowane zostały "Stroje karkonoskie" zaprojektowane i wykonane przez drużyny z Polski z Czech podczas LETNICH POTYCZEK ARTYSTYCZNYCH  i Kryształowego Weekendu.

 

 

 

 

 

 

WYSTAWA FOTOGRAFII KONKURSOWYCH- MOJE DZIECKO- 24.05.2013, 30.05.2014

Wystawa jest rezultatem konkursu organizowanego przez Piechowicki Ośrodek Kultury. Fotografie swoich pociech zgłaszają do konkursu rodzice i opiekunowie. Zdjęcia oceniane są przez kompetentne Jury powołane przez organizatora. Tak naprawdę to w tym konkursie nie ma wygranych i przegranych. Wygrywają wszyscy, ponieważ zdjęcia są naprawdę fantastyczne, a wystawa wzbudza wiele pozytywnych i radosnych emocji. Nagrodą dla każdego uczestnika są imponujących rozmiarów fotografie, które zaraz po zakończeniu wystawy staną się własnością ich autorów.

 

 

 

 

ADAM WOLAK- W PASJI ŚWIATA- 26.04.2013

Adam Wolak dekarstwem i blacharstwem artystycznym oraz ogólnobudowlanym zajmuje się od października 1979 roku. Z wykształcenia Adam Wolak jest ślusarzem montażowym pomp wirnikowych i maszyn papierniczych. Obróbką blachy nie zajmował się nikt z jego rodziny. „Ten talent odkryłem w sobie. To mnie pasjonowało i do dzisiaj pochłania mnie w całości. Czuję do tego rzemiosła sentyment. Wykonuję to niemal tak samo, jak wykonywano to 300 lat temu w XVII wieku – na drewnianym klocku”

Wyjechał do Krzeszowa, gdzie wykonał m.in. wieżyczkę i dzwonnicę na klasztorze. Następnie udał do Tallina (Estonia), gdzie przebywał półtora roku. Po powrocie p.Adam zabrał się za ratowanie jeleniogórskich zabytków
Jego rękoma ratowane były siedemnastowieczne detale zabytków Jeleniej Góry, miast w całej Polsce a także poza jej granicami. Stworzył on też setki przepięknych dzieł z blachy. Jest człowiekiem niezwykle skromnym i utalentowanym. Jeleniogórzanie niejednokrotnie przechodzą obok jego dzieł nie mając pojęcia, ile czasu spędził on nad nimi z młotkiem, zaczynając od zwykłego kawałka blachy. Takich ludzi jak on w całej Polsce można policzyć na palcach jednej ręki.W Jeleniej Górze Adam Wolak wykonał m.in. miedziana wieżę kościoła św. Jana Ewangelisty na Zabobrzu, którą na wysokościach montował całą zimę. Obudował też wieżę na kościele św. Wojciecha przy ul. Moniuszki. Jego dziełem jest także ponad metrowy herb papieski, który wisi nad wejściem na ścianie szczytowej świątyni. Pan Adam odtwarzał też XVII wieczne detale na budynkach przy ul. Klonowica, Solnej, gdzie od 1994 wisi herb, 1-Maja czy Bankowej. Jak mówi w blasze dłubie teraz dla przyjemności, dla rehabilitacji ciała i duszy. W wolnych chwilach gra na gitarze i śpiewa.

 

 

 

MAREK CIEŚLA- SACRUM I PROFANUM- 22.02.2013

Marek Cieśla - urodził się w 1956 roku w Dzierżoniowie. Naukę na szczeblu podstawowym rozpoczął rok wcześniej od swoich rówieśników, bo w wieku 6 lat. Równocześnie rozpoczął naukę gry na skrzypcach w Dzierżoniowskim Ognisku Muzycznym. Później było II Liceum Ogólnokształcące w Dzierżoniowie, w 1974 roku zdana matura i jeden z najlepszych okresów w życiu – jak mówi artysta – studia. W 1976 roku Marek Cieśla został przyjęty na wydział wychowania muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Okres studiów to była przede wszystkim fascynacja muzyką „The Beatles” oraz odkrycie potrzeby wszechstronnej ekspresji. Artysta grał w zespole muzycznym, podejmował swoje pierwsze próby interpretacji rzeczywistości za pomocą pędzla i farby. Brał udział w wielu przedstawieniach w kraju i za granicą przyczyniając się do szerokiego uznania, jakim cieszył się „Teatr Prawdziwy”. W 1987 roku w holu dzierżoniowskiego ośrodka kultury miała miejsce pierwsza wystawa obrazów artysty pt. „Mitologiczne obrazy”. 12 maja 1988 roku odbył się publiczny debiut formacji muzycznej „Kontrast band” prowadzonej m.in. przez Marka Cieślę. Był to 15 osobowy zespół bigbandowy grający standardy muzyki rozrywkowej ery orkiestr Glenna Millera. Od tego czasu artysta stał się postacią rozpoznawalną. Pisano o nim i jego wszechstronnej twórczości w lokalnych gazetach. W krótkich odstępach czasu pojawiały się informacje o kolejnej wystawie obrazów, występach na festiwalach teatralnych w kraju i za granica, wydaniu książki tłumaczeniami tekstów „The Beatles” pt. „64 piosenki Beatlesów w wersji polskiej” Marek Cieśla na stałe wpisał się swoją twórczością w życie kulturalne miasta Dzierżoniowa. Ważne miejsce w szeroko rozumianej twórczości Marka Cieśli zajmuje malarstwo. W przeciwieństwie do muzyki artysta nie kończył żądnych szkół, które nauczyłyby go warsztatu, wskazały kierunek pracy. Uczył się sam. Zaczęło się jeszcze w okresie studiów na WSP w Bydgoszczy. Na początku była fascynacja impresjonizmem. Urzekła go cudowna gra kolorów w obrazach Moneta, Pissaro, Renoira i Degasa. Jego pierwsze prace charakteryzowały się twórczym poszukiwaniem kierunków, stylów, sposobów wypowiedzi najbardziej odpowiadających wrażliwości artysty i podkreślających jego emocjonalny, subiektywny stosunek do wszystkiego, co go otacza i co sam przeżywa. Każda kolejna wystawa przedstawiała inne oblicze artysty. Cudowne, stylizowane ikony na tle syntezatorowych opracowań muzyki baroku w cyklu: „Skąd przybywamy, kim jesteśmy, dokąd idziemy?” Przepełnione abstrakcją obrazy przedstawione w cyklu: „Idiochromia” i w końcu „Sacrum i Profanum”- przesiąknięty symbolizmem zbiór obrazów, w którym artysta odnajduje samego siebie, wieńczy swoje poszukiwania świadomym spojrzeniem na duchowość i rzeczywistość– sacrum i profanum. Jego obrazy podziwiane są w kraju i za granicą. Wiele z nich znajduje się już w zbiorach prywatnych w Europie, Ameryce a nawet Japonii.

 

 

 

ANDRZEJ BOJ- WOJTOWICZ- PORTRET- LUDZIE I MIEJSCA- 18.01.2013

Andrzej Boj Wojtowicz – ur. 1959r. w Głubczycach. Ukończył PWSSP we Wrocławiu, dyplom z malarstwa uzyskał w 1990r. oraz aneks z grafiki warsztatowej.Wystawy indywidualne : w Polsce, we Włoszech - m.in. SIAC Florencja, Arte Fiera Bolonia; w Niemczech - Bautzen, w Szwecji – Lund; w USA - Los Angeles.Wystawy zbiorowe m.in.: Włochy - Padwa, Dozza, Mantua; Niemcy - Norymberga, Gerlicz; Czechy - Liberec.

Malarstwo sztalugowe
„Malarstwo sztalugowe wykonuję przeważnie w technice mieszanej, a także w technice tempery jajecznej, tempery jajeczno-żywicznej i jajeczno-woskowej. Podkładami są z reguły deska, płótno, łupek bądź papier. Farby i media wykonuję również własnoręcznie bazując na starych recepturach. Pigmenty są produkcji niemieckiej firmy Kremer. Werniksy osadzam na najlepszych możliwych żywicach.  Tematami prac są przede wszystkim portrety lub postaci ludzkie, jest to tzw. malarstwo figuratywne, którym zajmuję się od momentu ukończenia PWSSP Wrocław.

Portret - Jest to temat który mnie zawsze inspirował. Realizuję wystawę portretów ludzi pośród których żyję i mieszkam. Coraz bardziej ten rodzaj malarstwa zaczyna mnie pochłaniać. To właśnie w portrecie usiłuję pokazać spotkanie z człowiekiem. Mój portret nie jest karykaturą, komentarzem, psychoanalizą ani, publicystyką. Stara się być spotkaniem z prawdą, drogą i życiem. Realizowany w technice mieszanej.

 

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

 

herb miasta Piechowice

 

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki