Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Piechowicki Ośrodek Kultury

O autorach i wystawach 2021

 

HELENA LOWENKAMP- " WIELKIE MAŁE PASJE" 17.12.2021-28.01.2022

Utalentowana i pomysłowa mieszkanka malowniczegoosiedla Michałowice. Jest pasjontką tworzenia dekoracji, ozdób i stroików, które z powodzeniem stanowią elementy aranżacjne jej domu i ogrodu. Swoje rękodzieło tworzy wykorzystując w dużej mierze naturalne surowce jak np. drewno, mech, zasuszone kwiaty, szyszki itp. Bardzo umiejętnie potrafi też wpleść w swoje prace materiały „ z odzysku” takie jak deski pochodzące z rozbiórki, papier z opakowań po jajkach, puszki po żywności i wiele innych. Pani Helena nie boi się eksperymentować, a jej głowę przepełniają coraz to nowe pomysły, które szybko przeobraża w gotowe dekoracje. Swoimi pracami chętnie obdarowuje bliskich, przyjaciół i znajomych. Dekoracje i ozdoby tworzy tematycznie w zależności od pory roku lub okazji. Ponadto autorka wystawy potrafi stworzyć piękne koronkowe serwety, haftowane obrusy, a nawet przeobrazić meble i inne elementy użytkowe w swoim domu. Inspiracje do swojego rękodzieła czerpie z otaczającej ją natury, choć jak przyznaje po niektóre z pomysłów sięga też do internetu.

 

 

 

Spotkanie "PRZYJACIÓŁKI"z udziałem Lidii Sokal – Trybalskiej oraz Krystyny Paraszkiewicz – Pater, 26 listopada 2021 

 

 

Krystyna Paraszkiewicz – Pater – obecnie zamieszkała we Wrocławia, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, aktorka, poetka, autorka monodramów i scenariuszy – pedagożka. Prawie dwadzieścia lat spędziła na scenach różnych teatrów, m.in. Teatru Animacji i Teatru im.C. K. Norwida w Jeleniej Górze oraz Teatru Współczesnego i scenieOśrodka Teatru Otwartego „Kalambur” we Wrocławiu. Wyróżniana za kreacje aktorskie Nagrodą Dziennikarzy i Wrocławskiego Towarzystwa Przyjaciół Teatru. Realizatorka kilku autorskich monodramów wokalnych, występuje w recitalach, koncertach poezji śpiewanej, programach estradowych, współpracuje z filmem. Autorka książek „ Szara strona „ i „ Zdążyć” .Od blisko 30 lat poświęca się pracy pedagogicznej z młodzieżą, prowadząc warsztaty teatralne i aktywności twórczej oraz zajęcia z zakresu teatroterapii dla dzieci i młodzieży chorych onkologicznie i z różnymi niepełnosprawnościami.

 

 

Lidia Sokal – Trybalska – obecnie zamieszkała w Piechowicach,absolwentka malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Uznana autorka wielu zmysłowychi subtelnych portretów kobiecych i romantycznych pejzaży. Członkini Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Francuskiego Związku Artystów W latach 1997-2004 mieszkała, tworzyła oraz wystawiała w Paryżu gdzie prowadziła swoje atelier. Tam też, przez 7 lat malowała i rozwijała swój talent u boku najlepszych w owym czasie światowej sławy profesorów malarstwa rosyjskiego. Przez minione 4 dekady prace Lidii Sokal – Trybalskiej prezentowane były w Polsce oraz za granicą na ponad 40 wystawach zarówno indywidualnych jak i zbiorowych. Do ważniejszych wystaw indywidualnych należy zaliczyć m.in. wystawy : w Galerii Sztuki Współczesnej „ Art” - Wrocław, w holenderskich galeriach „ The Bakkery” i „ Days – Zwijndrecht”, wystawę malarstwa pejzażowego we włoskiej Ferrarze oraz, wystawy w paryskich galeriach „ Albrecht Dürer” i „Atelier do Montmarte” Jej obrazy prezentowane były także w Anglii, Czechach, Białorusi i Niemczech, a obecnie znajdują się w zarówno w polskich jak i światowych zbiorach państwowych oraz prywatnych np. w Kanadzie, Stanach Zjedn.,Szwecji, Australii czy Bostwanie.

 

 

 

 

 

 

 

"PRZEZ RÓŻOWE OKULARY"-  wystawa zbiorowa uczestników zajęć plastycznych dla dzieci w POK

prowadzonych przez mgr sztuki Emanuelę Czujowską 18.11- 10.12.2021r.

 

 

W pracowni plastycznej Piechowickiego Ośrodka Kultury nigdy nie jest cicho. Podczas zajęć królują salwy śmiechu, głośne rozmowy i przeróżne przejawy radości. Kto by pomyślał, że to mali artyści pełni pomysłów i chęci tworzenia. Wodne farby, kredki, nożyczki czy papier to niekończące się materiały do zabawy. A co jeśli zabawa zamienia się w sztukę? Powstały rysunek czy plama zachęca do tworzenia kolejnych. Każdy ślad tworzy obraz a obraz dzieło. Dzieci tworzą intuicyjnie, podchodzą do sztuki bez jej analizowania czy wyuczonej poprawności. Tworzenie to spontaniczne działanie. Szczere i naturalne jak same dzieci.Wystawa „Przez różowe okulary” to prezentacja prac, które powstały w pracowni plastycznej dla dzieci. Zadane tematy były inspiracją do tworzenia w różnych technikach. Tworzenia własnych światów, niezwykle bajkowych i wesołych jakby oglądanych przez różowe okulary. Pełne radości i słońca dzieła to wewnętrzne przestrzenie wrażliwych na świat bardzo młodych artystów, świat niekończącej się wyobraźni. Dziecięce sny i pragnienia nie mające wiele wspólnego z rzeczywistością.

 

W WYSTAWIE UDZIAŁ WZIĘLI:

Alicja Dąbkowska,Ania Sikora, Dominika Luboradzka, Julia Turowicz, Kuba Kropop, Laura Skiba, Maja Gałuza, Natalia Bik, Natalia Sokół, Ola Piwowarska, Patrycja Pianko, Wiktoria Kowalczyk, Wiktoria Sikora.

 

 

 

 

 

 

EMILIA SYCHOWIEC- „ UKOJENIE” 08.10- 10.11. 2021r.

 

Emilia jest rodowitą piechowiczanką. Malarstwem akwarelowym zajmuje się od półtora roku. Wcześniej sporadycznie sięgała za farby i pędzel. Swoją twórczość traktuje jako formę relaksu i oderwania się od codziennych obowiązków. Z zawodu jest pedagogiem- nauczycielką matematyki w szkole podstawowej. Obecnie pracuje poza systemem prowadząc własną działalność edukacyjną. Swoją pasję zaczęła rozwijać podczas pandemii koronowirusa. Teraz maluje prawie codziennie, starając się nieustannie poprawiać technikę i poszerzać wiedzę o akwarelach. Ulubionymi tematami Emilii są monochromatyczne pejzaże,barwne łąki, pełne kwiatów w rozmaitych kolorach oraz drzewa. W malarstwie akwarelowym uwielbia lekkość, zwiewność, delikatność i „magię” rozpływania się akwarelowych plam. Jej twórczość ma szerokie grono odbiorców, większość namalowanych przez Emilię obrazków trafia w ręce rodziny, przyjaciół i znajomych.Całkiem niedawno jeden z pejzaży Emilii ozdobił okładkę płyty lokalnego zespołu rockowego „SHUM”

 

 

 

 

 

INSTALACJA EDUKACYJNA pn. "SKAZANI NA PLASTIK" - 01.08-30.09.2021r.

Plastikowy świat „tonący” w niezliczonej ilości śmieci, czyli instalacja edukacyjna pn. „Skazani na plastik” przez dwa miesiące była prezentowana w galerii Piechowickiego Ośrodka Kultury. Cieszyła się ona ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Piechowic, wzbudzała wiele emocji i ożywionych dyskusji. Część ekspozycyjna w galerii wystawowej składała się rozmaitych form, "budowli", prac artystycznych, które w całości lub w części zostały stworzone z plastiku, a także z wielkoformatowych fotografii i tablic informacyjnych. W oparciu o w/w instalację dla dzieci z piechowickich przedszkoli nr 1 i 2 oraz dla uczniów szkół podstawowych przygotowano tematyczne zajęcia edukacyjne, połączone z warsztatami recyklingowymi. Z zajęć skorzystało łącznie ok. 270 dzieci.

 

 

 

 

 

ROMUALD DUDA- " POWRÓT DO KORZENI" 23.04-26.07.2021r.

 

Od urodzenia związany z Jelenią Górą. Malownicza kotlina i jej urokliwe pejzaże stały się jego miejscem na ziemi. Jego przygoda z rzeźbieniem i twórczością zaczęła się już w dzieciństwie. Do dnia dzisiejszego ta pasja jest dla niego odskocznią od codzienności i miłą formą spędzania wolnego czasu. Z zawodu Pan Romuald jest mechanikiem samochodowym. Jednak w młodości wykonywał dużo mniej popularną w naszym regionie pracę- był marynarzem. Jak sam mówi, twórczość pomogła mu wtedy przetrwać długie dni spędzone na morzu. Prace jego autorstwa nie tylko zachwycają oko, ale także nierzadko są przedmiotami użytkowymi. Artystyczne lampy, misy czy laski bio- energetyczne są interesującym połączeniem praktyczności ze sztuką. Prawie wszystkie jego rzeźby zostały wykonane z jednego kawałka drewna. Szczególną uwagę przykuwają detale jego dzieł, jak np. wrośnięte w korzenie kamienie, niespotykany kolor rzeźby czy pracochłonność i precyzja wykonania poszczególnych elementów.Konikiem” Pana Romualda jest przeprowadzanie przewodów elektrycznych wewnątrz swoich dzieł, bez nacinania pnia, jednym otworem. Sam opracował tę technikę, a odpowiedź na pytanie „Jak Pan to robi?” pozostaje tajemnicą. Talent i zdolności manualne odziedziczyła po ojcu Karolina. Pan Romuald uważa, że zainteresowanie córki swoją pasją i sztuką to jego największy artystyczny sukces.

 

 

 

 

 

KATARZYNA WITLIB- TWÓRCZOŚĆ KATARZYNY WITLIB 19.03-19.04.2021

Rodowita jeleniogórzanka, która nie wyobraża sobie zamieszkać w żadnym innym miejscu na Świecie. Z zawodu jest pielęgniarką zabiegową stale podnoszącą swoje kwalifikacje. Tworzenie wszelkiego rodzaju rękodzieła towarzyszy jej od kiedy pamięta. Pierwsze kroki stawiała z mamą (nauczycielką w szkole oraz absolwentką ASP). Sztuka stała się dla Katarzyny codziennością bez której ciężko jest jej żyć. Jej inspiracją jest otaczający ją Świat, rośliny, zwierzęta i kolory. Poprzez tworzenie chce udowodnić, że wszelkie zmiany należy zacząć od siebie oraz cieszyć się życiem i chwilą. Działalność artystyczna sprawia jej ogromną przyjemność- kiedy tworzy odpoczywa i relaksuje się.

 

"W CIEMNOŚCI" - czyli karnawał z użyciem efektów świetlnych, 25.01- 19.02. 2021

Instalacja świetlna bazująca na obrazach namalowanych z użyciem farb fluorescencyjnych. Obrazy powstały  dzięki zaangażowaniu uczestników zajęć plastycznych, którzy przed pandemią spotykali się w POK. Ekspozycję uzupełniały elementy dekoracyjne pozwalające na osiągnięcie ciekawych efektów świetlnych, m.in. światłocienie, codzienne przedmioty w niecodziennej formie i barwie, lampy UV, LED bary, itp. Instalacja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem mieszkańców Piechowic i okolic. W ramach edukacji kulturalnej galerię POK odwiedziły wszystkie grupy przedszkolne i klasy I-III z piechowickich placówek oświatowych.

 

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

 

herb miasta Piechowice

 

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki