Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Piechowicki Ośrodek Kultury

O autorach i wystawach 2023-2024

 

JELENIOGÓRSKIE TOWARZYSTWO FOTOGRAFICZNE- WYSTAWA „CZŁOWIEK”- 01.03-12.04.2024r.

Jeleniogórskie Towarzystwo Fotograficzne powstało w 1961 roku za sprawą grupy szesnastu entuzjastów i miłośników fotografii z Jeleniej Góry i okolicznych miejscowości. Prowadzi własną galerię fotograficzną organizując comiesięczne konkursy fotograficzne dostępne dla wszystkich miłośników tej sztuki. W ramach Września Jeleniogórskiego JTF przygotowuje corocznie konkurs fotograficzny ‚Jelenia Góra i Jeleniogórzanie’. Ponadto przeprowadza pokazy zdjęć i przeźroczy, prelekcje i spotkania z autorytetami w dziedzinie fotografii i sztuki, prowadzi działalność edukacyjną i kulturotwórczą dla środowisk szkolnych i młodzieżowych. Członkowie Towarzystwa biorą udział w konkursach fotograficznych odnosząc wiele znaczących sukcesów.

WYSTAWA „CZŁOWIEK”- Wystawa pochodząca ze zbiorów Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego miała swoją premierę w październiku 2022r. W galerii pod „Brązowym Jeleniem” w Jeleniogórskim Centrum Kultury. Autorami zdjęć składających się na wystawę pn. „Człowiek” są:

Tadeusz Biłozor, Jan Foremny,Wojciech Gąska, Janina Peikert,Józef Hanusiak, Igo Pilch,Waldemar Jaworski,Radosław Pelisiak, Robert Kwiatkowski,Marek Rawski, Radek von Hirsberg, Jacek Szczerbaniewicz, Tadeusz Olszewski, Andrzej Woźniak

Wszystkie zaprezentowane na wystawie kadry połączył wspólny cel jakim było przedstawienie wieloaspektowości i złożoności ludzkiej postaci. Zobaczyć tu można m.in. scenki rodzajowe, portrety indywidualne i grupowe oraz zdjęcia reportażowe. Fotografie przedstawiające tytułowego „Człowieka” widzianego z różnych perspektyw i w różnych sytuacjach zachęcają odbiorcę do własnych refleksji na jego temat. Uniwersalność podjętego przez fotografów wątku oraz fakt jak wielu autorów wzięło udział w tym projekcie sprawia, że wystawa jest interesująca i wielowymiarowa.

 

 

 

 

PIOTR JEZIERSKI- WYSTAWA MALARSTWA- 26.01-23.02.2024r.

Rodowity Dolnoślązak, a także od 2002 roku mieszkaniec Piechowic. W przeszłości związany miastem Gliwice i z niebezpiecznym zawodem górnika. Obecnie opiekun techniczny i serwisowy budynku uzdrowiskowego w regionie. Swoją przygodę z twórczością zaczął w młodości na etapie odbywania obowiązkowej służby wojskowej. Preferuje malarstwo olejne, ale nie obce mu są także rysunek i rzeźba. W wolnych chwilach sięga również po aparat i stara się uchwycić zachwycające kadry otaczających go krajobrazów. Sztukę i twórczość traktuje jako pasję nie oczekując od niej nic w zamian. Tematyka jego prac jest bardzo różnorodna- od abstrakcji i kubizmu poprzez pejzaże, aż do martwej natury oraz wizerunków zwierząt i ludzi. Nigdy nie wiązał swojej drogi zawodowej z byciem artystą, jednak nie sposób odmówić mu wrodzonego talentu manualnego. Na jego pracach dostrzec można ciekawość świata autora, źródła jego inspiracji oraz chęć podejmowania nowych zagadnień i tematów.

 

 

 

 

 

MARCELA WOKAN- WYSTAWA I PRZEGLĄD PRAC 15.12.2023- 19.01.2024r.

Artystka, grafik i mieszkanka Szklarskiej Poręby. Absolwentka studiów licencjackich z grafiki, a aktualnie studentka studiów magisterskich na kierunku komunikacji wizualnej SWPS we Wrocławiu. W swojej twórczości Marcela zajmuje się głównie ilustracją, czyli łączeniem technik artystycznych z komputerowymi oraz projektowaniem graficznym. Stara się jednak zawsze wracać do klasycznych technik analogowych, takich jak np. linoryt i malarstwo olejne oraz malarstwo akrylowe. Jej prace są niezwykle kreatywne i mocno zróżnicowane zarówno pod względem technicznym jak i tematycznym. Artystka często czerpie inspiracje obserwując otaczający ją świat. Niezależnie od tego czy przebywa na łonie natury, czy też w wielkim mieście zawsze znajdzie się coś co potrafi wprawić ją w twórczy nastrój. Wielką pasją Marceli Wokan jest także wszelka aktywność fizyczna oraz joga. Jogę praktykuje od kilku lat, a od niedawna jest także instruktorką tej odmiany ćwiczeń.

 

 

 

 

 

Wystawa pn. Polki – Kierowcy. Pomocnicza (Wojskowa) Służba Kobiet 2. Korpusu Polskiego. Z Rosji do Włoch. 1942-1946”- 10.11.-08.12.2023r.

(Camioniste polacche. Ausiliarie del 2° Corpo d’Armata Polacco. Dalla Russia all’Italia. 1942-1946”)
Na kilkudziesięciu roll- up’ ach przedstawiono dzieje ochotniczek kierowców żeńskich kompanii transportowych 2 Korpusu Polskiego od Rosji przez Bliski Wschód do Włoch. Archiwalne materiały fotograficzne i dokumenty uzyskano głównie z Instytutu Polskiego i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie.
Wystawa powstała w 2012r. z inicjatywy Stowarzyszenia Kulturalnego Włosko-Polskiego „Malwina Ogonowska” z Bolonii przy współpracy i wsparciu finansowym Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie.W galerii POK wystawa zaprezentowana została dzięki uprzejmości Pani Doroty Wiśniewskiej- Prezes Associazione/ StowarzyszeniaVia dell'Ambra

 

 

 

 

 

POLSKIE GÓRY DRUKOWANE”-13.10-03.11.2024r.

Polskie góry drukowane” to wystawa poświęcona górom, ale poprzez retrospektywę wydawnictw związanych z popularyzatorstwem turystyki i krajoznawstwa. W ramach projektu „Niepodległa w nogach”  można było zobaczyć przedruki okładek i kart tytułowych czasopism oraz przewodników turystycznych. Unikatowe kopie powstały w wyniku współpracy z Centralnym Ośrodkiem Turystyki Górskiej w Krakowie. Panorama okładek tworzyła niezwykłą wędrówkę w czasie (od pierwszych wydawnictw powstałych jeszcze przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości, aż po te powojenne). Głównym mianownikiem tych wydawnictw jest pasja i miłość do gór.

 

 

 

 

 

INSTALACJA EDUKACYJNA pn. MOC KOLORÓW- 07.08-06.10.2024r.

Instalacja pn. MOC KOLORÓW była czwartą z kolei propozycją Piechowickiego Ośrodka Kultury, mającą na celu bawić, edukować i zachęcać do uczestnictwa w życiu kulturalnym mieszkańców Piechowic i okolic. Składająca się z ośmiu „fotościanek” ekspozycja była miejscem przeznaczonym do zgłębiania sztuki fotografii, przy pomocy własnego smartfona. Piękne, kolorowe i tematycznie podzielone ścianki, stworzone wg autorskich pomysłów, stanowiły idealne tło do robienia popularnych „selfie” oraz fotografowania innych osób. Przy każdej ściance zamieszczone zostały ciekawostki i informacje o znaczeniu oraz symbolice prezentowanego koloru. W instalacji MOC KOLORÓW zastosowano dodatkowo różne rodzaje oświetlenia „fotościanek”, które w połączeniu z muzyką stworzyły w galerii POK niesamowity klimat. Na bazie instalacji MOC KOLORÓW zrealizowane zostały zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży z piechowickich placówek oświatowych.

Zakup sprzętu i wyposażenia na potrzeby prowadzenia edukacji kulturalnej był możliwy dzięki dofinansowaniu z PROGRAMU RZĄDOWEGO Infrastruktura Domów Kultury.

 

 

 

 

Wystawa zbiorowa absolwentów ZSArt w Jeleniej Górze - "KRAINA SZKŁA"- 16.06.-22.07.2023r.

 Na wystawie zaprezentowane zostały prace dyplomowe absolwentów specjalizacji szkła artystycznego jeleniogórskiego liceum plastycznego.Wśród eksponatów wystawienniczych znalazły się m.in. szklane rzeźby i płaskorzeźby, witraże oraz inne rozmaite ozdobne formy.   Wystawę zrealizowano dzięki uprzejmości Pani Anny Szydłowskiej - Robak Dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych im. S. Wyspiańskiego w Jeleniej Górze

 

 

 

MAREK CIEŚLA- "FANTASMAGORIE"- 21.04.-09.06.2023r.

Malarz, muzyk i poeta w jednej osobie. Artysta urodził się w 1956 roku w Dzierżoniowie. W 1976 roku Marek Cieśla został przyjęty na wydział wychowania muzycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy. Fascynat oraz propagator muzyki „The Beatles”, a także tłumacz i interpretator tekstów piosenek tego zespołu.  W młodości artysta grał w zespole muzycznym, a także zainteresował się możliwością przelewania swoich uczuć i emocji na płótno przy pomocy farb i pędzla. Współpracował m.in. z amatorskim „Teatrem Prawdziwym” tworząc i aranżując muzykę i efekty dźwiękowe do spektakli . Brał udział w wielu przedstawieniach w kraju i za granicą przyczyniając się do szerokiego uznania, jakim cieszył się „Teatr Prawdziwy”. W 1987 roku w holu dzierżoniowskiego ośrodka kultury miała miejsce pierwsza wystawa obrazów artysty pt. „Mitologiczne obrazy”. W przeciwieństwie do muzyki artysta nie kończył żadnych szkół, które nauczyłyby go warsztatu, wskazały kierunek pracy.  Malarstwa uczył się sam.  "Fantasmagorie" to druga z wystaw autorstwa Marka Cieśli prezentowana w galerii Piechopwicjkiego Ośrodka Kultury,

 

 

 

AKADEMIA SZKLANEJ INSPIRACJI- "MIĘDZY SZKŁEM A SZKIEŁKIEM"- 03.03.-14.04.2023r.

Zbiorowa wystawa prac uczestników warsztatów z pracowni szkła Jeleniogórskiego Centrum Kultury .„Akademia Szklanej Inspiracji” to miejsce, które działa już od ponad dwóch dekad przy Jeleniogórskim Centrum Kultury w Jeleniej Górze. To pracownia szkła unikatowego i witrażu, do której przychodzą pasjonaci zgłębiający tajniki szklarskich tajemnic, oswajając je z należytą uwagą i roztropnością. Są to chętni poświęcający swój cenny czas, by wykuwać piękno, jakie drzemie w szklanej tafli. Oczywiście, obok estetycznych walorów w procesie tworzenia, budują się bliskie relacje międzyludzkie, cementują przyjaźnie i niejednokrotnie jak na grupie terapeutycznej przy dźwiękach szlifierki omawiany jest niejeden problem. Grupę „szklanego wsparcia” stworzyła i prowadzi Edyta Kulla. Na wystawie zaprezentowane zostały prace autorstwa:M.Nykiel, P.Brzezickiego, D.Idziak, J.Majer, M.Ciosańskiej, E.Lipek, E.Gaweł, H.Wyszomirskiej, J.Szamszur, I.Michmiel, A.Zabawskiej- Gacek, J.Kopeckiej, M.Klementowskiej, K.Paprota, T.Brodzikowskiego, E.Kopackiej- Malara, E.Nyc, I.Wronieckiej, H.Kurzawa

 

 

 

LECHOSŁAW PUSTOWARUK- "ZIMOWA MAGIA GÓR" 13.01.-24.02. 2023r.

Lechosław Pustowaruk, rocznik 1953. Emerytowany nauczyciel, z fotografią związany amatorsko od wielu lat. W 2016 roku przyjęty do Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie przy współpracy kolegów rozwijał swoje umiejętności fotograficzne. Pasjonat fotografii, turystyki górskiej, narciarstwa biegowego. Jego pierwsza autorska wystawa "Góry Izerskie - kraina Królowej Śniegu" była prezentowana w siedzibie Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, można ją było również obejrzeć w Gminnym Ośrodku Kultury w Mysłakowicach oraz w Książnicy Karkonoskiej. Jego fotografie były prezentowane na wystawach w Niemczech, we Włoszech oraz w Polsce. Zyskały akceptacje w salonach FIAP, organizowanych w Adanie (Turcja) i Cape Town (RPA). Zdobył dwukrotnie wyróżnienia w konkursie "Jelenia Góra i Jeleniogórzanie".

 

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

 

herb miasta Piechowice

 

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki