Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

O autorach i wystawach 2019- 2020

Czcionka:

 

ANNA WÓJCIK- "MOJE MYŚLI MALOWANE" 13.12.2019-17.01.2020r.

Anna Wójcik to piechowiczanka od urodzenia.Dosłownie, ponieważ urodziła się w domu, w którym mieszka po dzień dzisiejszy. Anna to jedna z trzech córek Państwa Capałów. Dziadek Anny, pan Józef Międzybrodzki był założycielem pierwszej powojennej szkoły w Piechowicach. Pani Ania sama przyznaje, że „bakcyla”matematyczno- malarskiego zaszczepił w niej dziadek Józef. To właśnie z nim jako mała dziewczynka spędzała wieczory ucząc się malarstwa oraz rozwiązując zadania i łamigłówki. Ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne we Wrocławiu. Po szkole podjęła pracę jako zdobnik szkła kryształowego w hucie Julia w Szklarskiej Porębie. Przez pewien czas zawodowo związana była również z Piechowickim Ośrodkiem Kultury, gdzie pracowała jako instruktor plastyczny i prowadziła pracownię. Przez większość swojego życia związana jest ściśle z matematyką. Pasja do tego przedmiotu i niebywały dar tłumaczenia jego zawiłości pozwoliły jej wyedukować całe pokolenia piechowiczan. Od lat 90- tych zajmuje się udzielaniem korepetycji z matematyki,a wszystkich swoich uczniów traktuje prawie jak rodzinę.Jako malarka Anna Wójcik najczęściej w swoich pracach prezentuje motyw róży. Innymi tematami jej twórczości są m.in. kwiaty, obiekty architektury, krajobrazy, a od niedawna także portrety jej najbliższych wykorzystując technikę farb olejnych.

 

 

WYSTAWA HISTORYCZNO- TEMATYCZNA- "MALARSTWO JEŃCÓW WOJENNYCH" 30.10-02.12.2019r.

Jeniecka twórczość plastyczna to zjawisko niezmiernie interesujące, a Centralne Muzeum Jeńców Wojennych pieczołowicie gromadzi wszystkie jego przykłady.Na wystawę składa się kolekcja obrazów, których twórcami są jeńcy (również anonimowi) internowani podczas II wojny światowej w niemieckich obozach dla oficerów oraz szeregowych i podoficerów.Prezentowane prace wykonane są w technikach malarskich (olej, akwarela, gwasz) oraz technikach z pogranicza malarstwa i rysunku (pastel, kolorowane rysunki). Przedstawiają przede wszystkim twarze współjeńców, sceny z życia izolowanych, obozy i ich okolice, niektóre mają charakter satyryczny, są także kompozycje z natury. Znaczna część z nich powstała w oflagach, w których istniały bardziej sprzyjające warunki do uprawiania tego rodzaju aktywności niż w stalagach. Prace mają wielką wartość historyczną, są bowiem świadectwem niezgody ludzi zniewolonych na los, który ich spotkał i wyrazem wolności.

 

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA- "MOTYLE KARKONOSZY"  27.09-25.10.2019r.

Zbiorowa wystawa fotografii udostępniona przez Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Na wielkoformatowych fotografiach przedstawiono cenne przyrodniczo gatunki motyli występujących na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego.

 

ANDRZEJ SZTUR I PRACOWNICY FIRMY "ASDOM"- " ŚWIAT ŚRUBOLUDKÓW" 23.08-20.09.2019r.

Firma PPPH „Asdom” prowadzi działalność od niemal 40 lat. Jej właścicielem jest Andrzej Sztur. Od 1995 r. zajmują się produkcją dekoracji metalowych. Figurki, dekoracje i inne gadżety produkowane są tam z wysokiej jakości metalu. Rzemieślnicy czuwają na każdym etapie fabrykacji aby każdy produkt był starannie wykonany, gustowny i jedyny w swoim rodzaju. Te małe dzieła sztuki są wytwarzane ze śrub, nakrętek, stali oraz miedzi w intensywnym i skomplikowanym procesie produkcyjnym. Doceniane są przede wszystkim za kreatywność i perfekcyjne wykonanie. Sukcesywnie powiększając kolekcję właściciel i pracownicy firmy „Asdom”nie ograniczają swojej wyobraźni i nieustannie poszukują coraz to nowszych pomysłów. Obserwują życie codzienne, inspirują ich ludzie, stara się odwzorować każdą dziedzinę życia. Wszystkie inspiracje przekuwa w kunsztowne rękodzieło, idealne jako prezent na każdą okazję - urodziny, imieniny, dowód miłości czy inne, które zachwycają całe pokolenia.Aktualnie w ofercie PPPH „Asdom” znajduje się ponad 500 wzorów z różnych kategorii, m.in.:

- figurki metalowe, tzw. „śruboludki”, przedstawiające w zabawny sposób różne dziedziny życia, profesje, hobby, sport, wypoczynek itd.

- stojaki na wino

- stojaki na płyty CD

- świeczniki

- przyborniki biurowe

- stojaki na długopisy

- modele nowych i starych samochodów, motorów i samolotów

Te wyjątkowe produkty są opracowane na podstawie projektów artysty-plastyka, na które przedsiębiorstwo Andrzeja Sztura posiada wyłączność, przez co zapewniona jest oryginalność każdego wyrobów. Wykonują również dekoracje na specjalne zamówienie klienta.

 

 

 

 

 

KSENIA KULIGOWSKA- " MÓJ MAŁY I DUŻY ŚWIAT" 12.07-14.08.2019r.

Ksenia urodziła się 4 listopada 1978 roku w Kowarach. Ukończyła szkołę podstawową. Niestety choroba przerwała możliwość dalszej edukacji. Już od drugiego roku życia Ksenia przejawiała talent malarski. Brat babci Stanisław Solarski był malarzem(studiował na ASP w Krakowie). Malował też dziadek Kseni -Jan Kłos, który z wykształcenia był prawnikiem. Od urodzenia Ksenia mieszka w Cieplicach. Ksenia przedstawia swój niezwykły świat w obrazach, jej mama Mieczysława Kłos Kuligowska zainspirowana dziełami córki pisze wiersze, które są dopełnieniem przedstawianych przez Ksenię pejzaży, portretów i emocji.Tematyka jej prac jest rozmaita – od pejzaży, po martwą naturę aż po postaci czy zwierzęta. Stosuje wiele technik malarskich takich jak: akryl na płótnie, pastele olejowe, gwasz czy temperę oraz ołówek.Mama z córką tworzą niesamowity, uzupełniający się duet.Prace Kseni Kuligowskiej prezentowane były na wielu wystawach (m.in. w MDK Muflon, Książnicy Karkonoskiej, Przystani Twórczej, ODK w Jeleniej Górze czy Piechowickim Ośrodku Kultury).

 

 

 

 

ZBIOROWA WYSTAWA KONKUROSWA " SZKLANA IMPROWIZACJA" 07.06-05.07.2019r.

 

Do udziału w konkursie „ Szklana improwizacja” zgłoszonych zostało 16 prac w kategorii AMATORZY i 14 prac w kategorii PROFESJONALIŚCI. Wszystkie zgłoszone prace oceniło Jury konkursu w składzie:p. Małgorzata Sztabińska ( mistrz grawerski / właścicielka pracowni grawerskiej w Piechowicach), p. Elżbieta Trzewiczek – Pietkiewicz (absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, obecnie projektantka szkła kryształowego w hucie Julia ) i p. Luiza Laskowska ( Dyrektor BWA w Jeleniej Górze ) Zwyciężyło indywidualne podejście oraz niezależna ocena prac przez każdego z członków jury, które zapisane jako suma punktów dały I, II i III miejsce w kategorii AMATORÓW i kategorii PROFESJONALISTÓW. Nagrody laureatom wręczono podczas Kryształowego Weekendu 2019r.

 

 

 

 

MIROSŁAW NOROWSKI- "MOC WYOBRAŹNI" 10-31.05.2019r.

Do Piechowic przyjechał jako 5 latek.Z zawodu jest budowlańcem, jednak w swoim życiu pracował w wielu różnych zawodach.Obecnie pracuje jako spawacz w jednej z piechowickich firm.Tworzeniem nietypowych rzeźb i płaskorzeźb zajął się już we wczesnej młodości. Metodą „prób i błędów” doszedł do techniki, która pozwala na tworzenie prac wielkogabarytowych o stosunkowo niewielkiej wadze. Materiały, które wykorzystuje to głównie stal, zaprawa betonowa i styropian.Tematyka jego prac jest bardzo różnorodna, a inspiracje czerpie z wielu źródeł. Tworzy z pasji, głównie dla własnej przyjemności i na własne potrzeby. Często pomysłodawczynią nowych wyzwań artystycznych dla Mirosława jest żona Dorota, która wspiera go w jego działaniach. Wszystkie prace Mirosława są na stałe wyeksponowane w ogrodzie Państwa Norowskich, do którego właściciele chętnie zapraszają wszystkich zaciekawionych przechodniów i mieszkańców okolicy. Mirosław zajmuje się ponadto tworzeniem imponującej architektury ogrodowej i elementów dekoracyjnych ze stali.

 

 

 

 

Stanisław Zając- "RZEMIOSŁO I PASJA" 05.04-03.05.2019r.

 

Wieloletni mieszkaniec Piechowic. Urodził się w Strzykułach pod Warszawą. W region karkonoski przyjechał jako dziecko. W Piechowicach uczęszczał do szkoły podstawowej. Z zawodu jest malarzem na ceramice. Całe swoje życie zawodowe przepracował jako grawer w hucie „Julia”. Wielokrotnie wymyślał i tworzył nowe wzory, które później umieszczał na kryształowych produktach eksportowanych na cały świat. Pracował w grawerniach w Szklarskiej Porębie, Piechowicach i Górzyńcu. W latach 70-tych i 80-tych na potrzeby i prośby włodarzy oraz mieszkańców Piechowic tworzył różnego rodzaju tablice informacyjne i szkolne, szyldy, obrazy, grawerki i wiele innych. Reprezentował też hutę i jej wyroby na targach w Wiedniu, Paryżu i Kolonii. Jest pasjonatem rzeźbiarstwa i malarstwa. Tworzy prace w wielu dziedzinach sztuki i o różnorodnej tematyce.

 

 

 

 

 

 

π art- " MOJE ŚWIATY" 22.02-29.03-2019r.

Grupa artystyczna, która zawiązała się w 2014r. z iniciatywy Dyrektor Piachowickiego Ośrodka Kultury Anny Kalisz. Zrzesza osoby zajmujące się różnymi dziedzinami sztuki ( malarstwo, fotografia, tkanina, witraż).Powastała jako formacja wolnych twórców przy Piechowickim Ośrodku kultury gdzie cyklicznie odbywają się jej spotkania. Celem spotkań grupy jest wymian doświadczeń, realizacja wspólnych projektów i planowanie wydarzrń związanych z aktywnością artystyczną. Grupa wspólnie bierze udział w plenerach, wystawach tematycznych i przeglądowych, warsztatach i prelekcjach oraz działaniach okołoartystycznych.  W chwili obecnej grupa liczy 30 członków, z różnym doświadczeniem artystycznym.

 

 

Krzysztof Gulbinowicz, Marek Czeremski, Robert Czepielewski i Grzegorz Truchanowicz- "ŚWIAT W SKALI MAKRO"- 11.01-15.02.2019r.

Na wystawie zaprezentowano efekty pracy znakomitych fotografów takich jak Krzysztof Gulbinowicz, Marek Czeremski, Robert Czepielewski i Grzegorz Truchanowicz. Na swoich fotografiach uwiecznili kolorową faunę i florę. W ogromnym powiększeniu przedstawione owady jak ważki, ćmy, żuki, mrówki czy rośliny wprawiające oglądającego w zdziwienie, że pod nosem znajduje się tak fascynujący świat. - W świecie makro fascynuje mnie jedno – mówi Grezegorz Truchanowicz. - Niesamowita budowa, kształty, faktury, kolory, to jest coś, co odkrywa się za każdym razem na nowo. Chcąc opanować fotografie makro należy jak najlepiej opanować światło oraz technikę. Trzeba być cierpliwym i wytrwałym - podkreśla.

 

 

Pogoda

Kalendarium

Kwiecień 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki