Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Piechowicki Ośrodek Kultury

„Z POLSKI DO POLSKI”, czyli historia PRZESIEDLONYCH na wystawie w POK

Utworzono dnia 03.08.2022

Po zakończeniu II Wojny Światowej i ustaleniu nowych granic naszego kraju, wielu Polaków oprócz okrutnych przeżyć związanych z wojną zmuszonych zostało także do opuszczenia swoich domostw na Kresach Wschodnich i przesiedlenia się na nowe tereny zachodniej i północnej Polski. Były to powszechne repatriacje i przymusowe ekspatriacje, podczas których Polacy często w pośpiechu opuszczali swoje domy i z całym dobytkiem migrowali na zachód, a ich drogi wiodły między innymi do Piechowic, Jeleniej Góry, Wrocławia, Szczecina czy też Gdańska.

Wskutek wielkiej, powojennej migracji, na Ziemie Odzyskane przybyło ponad 1,5 miliona Polaków przesiedlonych z Kresów Wschodnich, a także kilkaset tysięcy Polaków deportowanych wcześniej na Syberię i do Kazachstanu. „Kresy- Ziemie wschodnie Rzeczypospolitej” oraz „Ekspatriacje z Kresów Wschodnich w latach 1944-1959” to tematy, które zaprezentowane zostały mieszkańcom Piechowic na wystawie poświęconej pamięci Kresowian przesiedlonych na Ziemie Odzyskane. Wystawa historyczno- edukacyjna pn. Z POLSKI DO POLSKI” była częścią projektu PRZESIEDLENI. Ekspozycja wystawy odbywała się w dniach 2 i 3 lipca 2022r. w plenerze, przy ul. Mickiewicza oraz w dniach 5-31 lipca 2022r. w galerii i przed budynkiem Piechowickiego Ośrodka Kultury. Prezentowane plansze w postaci infografik pochodziły ze zbiorów wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. We wnętrzach galerii POK wystawa wzbogacona została o fotografie z prywatnych albumów rodzinnych, udostępnione nam przez Kresowian i Sybiraków z naszego regionu. Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem nie tylko piechowiczan, ale także gości i turystów odwiedzających nasze miasto.

Cały projekt PRZESIEDLENI oraz w/w wystawa to hołd pamięci Kresowian, którzy przez minione 77 lat na nowych ziemiach południowo- zachodniej Polski budowali państwo polskie. To także podziękowanie dla tysięcy anonimowych Polaków i ich rodzin, którzy wysiedleni z Kresów Wschodnich swą ojczyznę odnaleźli w Kotlinie Jeleniogórskiej oraz Piechowicach, by na tych ziemiach zapisać kolejne karty historii Polski.

 

 

Składamy serdeczne podziękowania dla Pań: Marii Aleksandrowicz, Ludmiły Kalarus oraz

Niny Jarkowiec, a także Naczelnik wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej

Pani Katarzyny Pawlak- Weiss za pomoc, wsparcie i przychylność w organizacji wystawy

pn. „Z POLSKI DO POLSKI”

POK

 

 

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022

w ramach Rządowego Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Plenerowa wystawa historyczno- edukacyjna pn."Z POLSKI DO POLSKI"

Utworzono dnia 03.08.2022, 10:24

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

 

herb miasta Piechowice

 

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 91

W poprzednim tygodniu: 119

W tym miesiącu: 499

W poprzednim miesiącu: 388

Wszystkich: 47840