Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Piechowicki Ośrodek Kultury

O autorach i wystawach 2015 -2016

 

 

 

 

  

WYSTAWA ZBIOROWA GRUPY ARTYSTYCZNEJ ¶-art -"EMOCJE"- 09.12.2016 r


Grupa choć jest stosunkowo młoda (została zawiązana w 2014 r przy Piechowickim Ośrodku Kultury), ma na swoim kocie wiele wystaw i kilka plenerów. Zrzesza ona w swoim kręgu przedstawicieli związanych z różnymi kierunkami sztuki, od malarstwa przez rzeźbę, fotografikę ceramikę po witraż. Celem grupy jest wymiana doświadczeń, realizacja wspólnych projektów i planowanie wydarzeń związanych z aktywnością artystyczną.

 

 

 

WYSTAWA ZBIOROWA GRUPY FOTOGRAFICZNEJ FOTOSALEK -"KARKONOSKIE FOTO-POGADUCHY"- 21.10.2016r.

Fotografie autorstwa członków stowarzyszenia Fotošálek z Liberca stały się tematem ponad granicami. Na wystawie zaprezentowano ponad 50 prac wyeksponowanych tematycznie , które wykonane zostały w wielu nieznanych zakątkach Europy. Autorzy pracy :Anička Nováková, Ála Havlová, Jana Hanová , Verča Pavlíková, Martin Votava, Ibrahim al Sulaiman, Míra Pažout i Ivan Brabec.

   

                                       

                                                 .

                                               

 

TOMASZ MIELECH- " FOTOGRAFIE Z GÓRZYŃCA I OKOLIC"- 05.08.2016r

Tomasz Mielech urodził się w 1973r. w Jeleniej Górze gdzie obecnie mieszka i pracuje.Ukończył filozofię na Uniwersytecie Wrocławskim.Zajmuje się klasyczną fotografią, głównie dokumentalną.Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików

 

 

 

                        

POLSKO- CZESKA PLENEROWA WYSTAWA POKONKURSOWA "LAMPIONY"-01-31.07. 2016r.  

W ramach projektu JARMARK TRADYCJI POGRANICZA  Piechowicki Ośrodek Kultury zorganizował konkurs "Lampiony" który miał na celu rozwijanie i kształtowanie wrażliwości estetycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz promocję tradycji szklarskich Piechowic. Na konkurs wpłynęło wiele prac z Czech oraz z Polski, spośród których jury wybrało laureatów. W kategorii indywidualnej I miejsce -Katerina Jinova , II miejsce -Marcel Skiba, III miejsce -Aleksandra Maciejczak. W kategorii grupowej I miejsce- DDM Rokytnice nad Jizerou, II miejsce- Weronika Filuś, Jakub Zarówny, Weronika Kossowicz, III miejsce -  Przedszkole Samorządowe nr 2 w Piechowicach. Wyróżnienia : Filip Kwidziński , Marek Białas, Angelika Urbaniak, Martyna Sieńkowiec.

 

ZBIOROWA WYSTAWA POKONKURSOWA "SZKLANA IMPROWIZACJA" 02-31.07. 2016r.

Szklarskim centrum wydarzeń był konkurs i międzynarodowa wystawa prac artystycznych pn. "Szklana Improwizacja". Wystawa ta czynna od 02 do 31 lipca br.,  Autorzy najciekawszych prac zostali wyróżnieni przez jury w dniu 3 lipca 2016 r., kiedy to podczas Kryształowego Weekendu  i Jarmarku Tradycji Pogranicza wręczono nagrody w konkursie, ufundowane przez Pałac Pakoszów. Laureatami konkursu zostali:

W kategorii profesjonaliści-I miejsce Elżbieta Dudziak, II miejsce Józef Margol, III miejsce Małgorzata Mitka w kategorii amatorzy - I miejsce Artur Tarnawski, II miejsce Kamil Burzyński, III miejsce Ilona Szuszman

 

 

AGATA RÓŻAŃSKA- CERAMIKA I MALARSTWO - 22.04.2016r.

Agata Różańska urodzona w 1963r. we Wrocławiu. Ukończyła PLSP we Wrocławiu – kierunek metaloplastyka. Absolwentka PWSSP we Wrocławiu, wydział Ceramiki i Szkła. Obecnie mieszka w Kopańcu gdzie prowadzi pracownię ceramiczną Jest członkiem Stowarzyszenia Kopaniec, Nowy Młyn, Grupy Artystycznej Kopaniec, średniowiecznej grupy „Cornu Cervi”. Uprawia malarstwo, ceramikę, grafikę, fotografię. Uczestniczyła w wielu wystawach w kraju i zagranicę, między innymi w Holandii, Francji, Niemczech i Słowacji.

 

 

 

 

 

RENATA DERKOWSKA-"NITKĄ CZAROWANE" -19-31 MARCA 2016r

Renata Derkowska niezwykle skromna i utalentowana mieszkanka Piechowic, która od wielu lat zajmuje się szydełkowaniem koronek.Już w szkole podstawowej wykazywała duże zdolności artystyczne.Szydełkowanie jest jedną z wielu pasji Renaty. Równie dobrze co szydełkiem włada ona igłą haftując kolorowe obrazy oraz dzierga kolorowe sweterki. Obrusy i serwety niczym indyjskie mandale zachwycają wzorami i dokładnością wykonania.

 

 

 

TADEUSZ BIŁOZOR- "FOTOGRAFIA" 22.01.2016r

Biłozor Tadeusz – ur. w 1945 roku we Lwowie. Od 1945 roku mieszkaniec Jeleniej Góry. Fotografią interesuje się od lat młodzieńczych. Od 1978 roku jest członkiem Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego, od roku 1997 członkiem Ogólnopolskiej Grupy Twórczej „ART-FOTO”, od 1998 roku Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców w Warszawie, od 2001 roku należy do Czeskiego Stowarzyszenia Fotografów Euroregionu Nysa – „KONTAKT”. W 2001 roku otrzymał odznakę – Zasłużony Działacz Kultury nadaną przez Ministra Kultury, w grudniu 2003 roku Kapituła Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenie Twórców przyznała mu Srebrny Medal „Zasłużony dla Fotografii Polskiej”, a w październiku 2006 roku – Złoty Medal „Za Fotograficzną Twórczość”. Uhonorowany wielokrotnie dyplomami za fotograficzną i organizacyjną działalność przez władze miasta Jeleniej Góry oraz Starostwa Jeleniogórskiego. Autor 39 wystaw indywidualnych i uczestnik ponad 300 wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Od maja 2009 roku honorowy członek JTF. Współautor katalogów i albumów fotograficznych ( „40 lat JTF”, „45 lat JTF”, „50 lat JTF” oraz „Jelenia Góra i Jeleniogórzanie” ) oraz biuletynu „Obiektywem JTF-u”. Komisarz i organizator konkursów fotograficznych oraz plenerów w kraju i za granicą, członek zarządu JTF od kilku kadencji ( obecnie prezes ), Organizator i opiekun wystaw w Galerii JTF i poza nią. Laureat wielu nagród w kraju i poza jego granicami. Ulubione tematy to: krajobraz – szczególnie karkonoski, architektura, reportaż, detal, dokument sakralny.

 

BEATA MAKUTYNOWICZ - "TAM GDZIE BUDZĄ SIĘ ANIOŁY"- 18.12.2015r

Beata Makutynowicz, pochodzi z mazurskiej miejscowości Pasym. Ze starych, spatynowanych desek oraz metalowych elementów tworzy kompozycje drewniane: karkonoskie anioły, „drewniaszki” oraz „karkoniki” natomiast na kamiennych łupkach i starych deskach maluje karkonoskie pejzaże. Tworzy także martwe natury, zwłaszcza układy z udziałem kwiatów i elementów roślinnych. Swoje prace wystawiała na wystawach w: Jeleniej Górze, Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Jaworze, Lubinie, Złotoryi, w Gazzada Schianno we Włoszech

 

 

 

 

ANDRZEJ STEFAN WIŚNIEWSKI- "WĘDRUJĄCY TEATR PASTELI"- 20.11.2015 r

Andrzej Stefan Wiśniewski – ur. w Łodzi w 1963 r. Pastelista, malarz, którego domeną są pejzaże i portrety.

W latach 1985-1991 studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego). Dyplom w Pracowni Projektowania Graficznego prof. St. Łabęckiego i Pracowni Malarstwa prof. R. Hungera.

W 1986 r. założył Portretową Firmę ASW (Wędrujący Teatr Rysunku), a 10 lat później Pastelową Firmę ASW (Wędrujący Teatr Pasteli). W ramach swojej działalności odbył podróże z blokiem rysunkowym i węglem (później pastelami) po Polsce i Europie odwiedzając m.in. Pragę, Berlin, Amsterdam, Londyn, Florencję, Wenecję, Wilno.

W latach 1993-1999 przeprowadził szereg akcji portretowych. Brał udział w blisko 70 plenerach malarskich na terenie Polski, Czech, Litwy i Bułgarii oraz w licznych wystawach zbiorowych. Autor 35 wystaw indywidualnych. Prace artysty znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

 

 

 KATARZYNA ROTKIEWICZ- SZUMSKA- "PORTRETY MIESZKAŃCÓW"- 08.10.2015r

 

Urodziła się w Szczecinie w 1958 roku. Studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Malarstwa i Grafik. Dyplom uzyskała w roku 1983 u prof. Jerzego Krechowicza. Od 1992 roku współtworzy Teatr Cinema.Malarka, uczestniczka polskich i międzynarodowych festiwali teatralnych, współorganizuje Festiwal Muzyki Teatralnej, autorski projekt Teatru Cinema.

W Michałowicach prowadzi dom rodzinny, który jest również siedzibą teatru, gdzie odbywają się warsztaty teatralne, muzyczne, fotograficzne, malarskie.To miejsce gdzie artyści realizują swoje projekty, tu m.in. powstała „Opowieść zimowa” Katarzyny Kozyryi film Dariusza Błaszyka „Niech żyje pogrzeb”,do którego Katarzyna Rotkiewicz – Szumska współtworzyła scenografię. Autorka cyklu obrazów i filmu o wspólnym tytule „Poczet Repatriantów Śląskich”  zrealizowanego w ramach dwukrotnego stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Laureatka nagrody Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej im. Jerzego Bonieckiego.

 

 

MAREK RAWSKI- "GÓRSKIE IMPRESJE"- 07.08.2015r

Marek Rawski, jeleniogórski lekarz chirurg, zafascynowany fotografią, związany z Jeleniogórskim Towarzystwem Fotograficznym, zaprasza na prezentację fotografii pejzażu. Oglądając przedstawione fotografie nie musimy pamiętać, że sztuka w ogóle jest czymś w rodzaju pisma, które należy umieć czytać, by swobodnie poruszać się po świecie sztuki. Autor bowiem zabiera nas w świat fotografii grającej na zmysłach, lubianej, pięknej i przyjemnej, wręcz hedonistycznej.

 

 

 

WYSTAWA ZBIOROWA I KONKURS "SZKLANA IMPROWIZACJA", 04.07.2015 r

Na konkurs wpłynęło 39 różnorodnych prac. Dwadzieścia dziewięć z nich to prace wykonane przez profesjonalistów, a dziesięć przez amatorów.

Profesjonaliści: Małgorzata Amarowicz, Maria Klara Bednarczyk, Dajana Czymbor,

Elżbieta Dudziak, Sara Gancarczyk, Damian Głowacki, Ganna Grudnytska, Joanna Kasperkiewicz,

Mateusz Kaufhold, Gabriela Komar, Natalia Kowalczuk, Lilit Logyan, Agata Makutynowicz,

Małgorzata Mitka, Joanna Muzyka, Gabriela Osiniak, Aleksandra Kujawska, Dominik Szymaczek,

Angelika Warzyc, Sylwia Zabłocka, Sylwia Barańska, Karolina Duda, Marcin Zając, Jagoda Radomska,

Emanuela Czujowska, Elżbieta Szewc - Burzyńska, Paweł Palewicz, Józef Margol, Katerina Jinova.

Amatorzy :Aleksander Grodzki, Julia Amarowicz, Helena Kujawska, Wiktor Amarowicz, Iwona Kulas,

Ilona Szuszman, Natalia i Samuel Szuszman, Angelika Urbaniak, Martyna Sieńkowiec, Kamil Burzyński.

 

 

 

WYSTAWA ZBIOROWA I KONKURS PLASTYCZNY PN. "2015 ROKIEM ŚW. JANA PAWŁA II", 29.05-29.06.2015

W dniu 8 czerwca w Piechowickim Ośrodku Kultury nastąpiło uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pn. ”2015 Rokiem św.Jana Pawła II”. Celem konkursu było nie tylko rozwijanie wyobraźni i twórczych umiejętności dzieci, ale również kształtowanie postaw altruistycznych przez pryzmat postaci św. Jana Pawła II, jako wzorca osobowego w służbie drugiemu człowiekowi.

Na konkurs wpłynęło 105 prac plastycznych, które zostały wykonane przez dzieci ze szkół podstawowych.

 

 

 

 

 

GRUPA ARTYSTYCZNA π-art-CZUŁY POWIEW WIOSNY- 17.04.2015

Grupa π-art zawiązała się w lutym 2014 roku. Zrzesza osoby zajmujące się różnymi dziedzinami sztuki malarstwo, fotografia, rzeźba, witraż, muzyka. Członkowie to osoby zarówno z wyższym wykształceniem artystycznym jak i amatorzy. Spotkania grupy odbywają się cyklicznie w Piechowickim Ośrodku Kultury. Celem spotkań jest wymiana doświadczeń, realizacja wspólnych projektów i planowanie wydarzeń związanych z aktywnością artystyczną.
 

 

 

 

 

 

 

ZOFIA RUSZKOWSKA-MOJE WYCINANKI-28.03.2015

Moja pasja zaczęła się cztery lata po wojnie. Zafascynowała mnie propozycja wycinanki zamieszczona w dodatku dla dzieci w „Rycerzu Niepokalanej”. Postanowiłam zrobić właśnie taką, jako pocztówkę na Boże Narodzenie dla mojej ukochanej cioci Heli i udało się. Później przez kilka lat robiłam wycinanki dla dwóch cioć na święta i na imieniny. Na początku lat pięćdziesiątych przestałam je robić, bo już nie można było kupić odpowiedniego papieru. W latach siedemdziesiątych, po otwarciu granicy do NRD, udało mi się tam nabyć odpowiedni, specjalny papier. Od tego czasu wróciłam do robienia wycinanek, które wysyłam lub wręczam z różnych okazji rodzinie i znajomym. I tak jest do dziś.

 

 

 

 

 

MARIA MACZKOWSKA- MIĘDZY MYŚLAMI- 20.02.2015

Z zawodu jestem nauczycielką, z zamiłowania wnikliwą obserwatorką zjawisk przyrody, pielęgnującą głęboko osobiste poczucie jedności z Kosmosem. Zrośnięta z losem, zrośnięta z przyrodą nawlekam na nieskończony sznur moje marzenia zagubione i rozproszone w rzeczywistości.

Niestrudzenie utrwalam przeżywane piękno różnymi technikami plastycznymi. Kiedy używam języka obrazów, kodu pierwotnych częstotliwości koloru, znaku, linii i kompozycji, pojawia się prawdziwe porozumienie i kontakt nie tylko z własną, ale i czyjąś podświadomością. Dzięki kolorom świat z bezbarwnego zmienia się w fascynujący. To kolor tworzy nastrój o wyjątkowym charakterze. Kolor ma moc, a zrozumienie koloru otwiera nowy wymiar naszej świadomości.

Prezentowane prace przedstawiam do życzliwej oceny, z nadzieją na chwile zadumy w poczuciu jedności z Kosmosem.

 

 

 

MIECZYSŁAW SKOWRON- KU RADOŚCI BRACI NARCIARSKIEJ- 16.01.2015                                                                                        

ur. w 1964 r. w Jeleniej Górze. Pochodzi z Sobieszowa i mieszka tam nadal. Od dzieciństwa związany z narciarstwem biegowym. Od 1985 roku pracuje w Szkole Podstawowej nr 15 w Jeleniej Górze jako nauczyciel wychowania fizycznego.Jest także trenerem II klasy w narciarstwie.

Tematyka prac związana jest z narciarstwem. Inspiracją  do tworzenia stało się inne hobby- kolekcjonowanie  nart retro i pamiątek związanych z dawnym narciarstwem. Tworzenie jednej pracy to dwa tygodnie do  miesiąca czasu . Prace powstają na sklejce drewnianej z elementami  skóry, drewna, metalu. Tworzone techniką wypalania.W początkowej fazie monochromatyczne, z czasem  kolejne wzbogacone kolorem . W końcowej fazie woskowane i polerowane . Prace były eksponowane przy okazji wystawy narciarstwa retro w Muzeum Karkonoskim w Szklarskiej Porębie, także na wystawie Produktów regionalnych w 2013 r. „Wyprodukowano pod Śnieżką”. Wystawa z okazji 60-lecia SP15 i 50-lecia MKS Karkonosze  „Sporty Zimowe” Jelenia Góra. Jego pasją jest narciarstwo biegowe , bierze udział w zawodach o charakterze retro. Został wyróżniony srebrnym krzyżem zasługi za osiągnięcia w pracy zawodowej przez Prezydenta RP L. Wałęsę . Wyróżniony brązowa i srebrną odznaką zasłużony dla sportu przez Ministra Sportu. Marzeniem Mieczysława jest utworzenie muzeum nart w naszym regionie oraz podróż na Alaskę.

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

 

herb miasta Piechowice

 

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki