Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dni Książki w Piechowicach

Utworzono dnia 14.05.2018
Czcionka:

W miniony piątek w Piechowickim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie promujące nową książkę o naszej miejscowości zatytułowaną „Piechowice. Zarys monograficzny” autorstwa Romualda Witczaka i Zdzisława Gasza oraz uroczyste otwarcie wystawy „Piechowice na starych pocztówkach” ze zbiorów Zdzisława Pogorzelskiego. W powojennej historii ziemi jeleniogórskiej, książka oddana do rąk czytelników w piątkowe popołudnie jest zaledwie drugą pozycją wydaną na temat historii Piechowic (pierwsza została wydana w roku 2012, a jej autorem jest p. Zdzisław Gasz ). Nie dziwi więc fakt, że jej promocja spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców.

Ciekawość wzbudza także wystawa „Piechowice na starych pocztówkach”, na której dzięki pasji i uprzejmości p. Zdzisława Pogorzelskiego, możemy zobaczyć jedną z najlepiej przygotowanych ekspozycji na temat przedwojennych Piechowic czyli Petersdorfu. Wystawa jest ciekawa, kompletna, usystematyzowana i dobrze opisana. Należy podkreślić, że pierwszy Dzień Książki w Piechowicach to prawdziwa eksplozja informacji i materiałów zdjęciowych o naszej miejscowości, jakiej jeszcze nie było. Obydwa działania zostały zrealizowane dzięki pracy i środkom finansowym Związku Gmin Karkonoskich, a piątkowe wydarzenie zorganizowane przez Piechowicki Ośrodek Kultury. Całość uświetniły krótkie wystąpienia panów Zdzisława Gasza, Romualda Witczaka i Zdzisława Pogorzelskiego, a także podziękowania książkowe wszystkim współtwórcom nowej monografii oraz sprzedaż książek prowadzona przez wydawnictwo AD – REM i drobny poczęstunek. Książkę „Piechowice. Zarys monograficzny” można już wypożyczyć w piechowickiej bibliotece, a za kilka dni będzie ją można także zakupić.

 

Kolejne działanie zorganizowane przez Piechowicki Ośrodek Kultury w ramach Dni Książki to spotkania z historykiem sztuki i autorem książek Markiem Sikorskim. 14 maja br. na spotkaniach z uczniami klas III i VII SP nr 1 w Piechowicach kompleksowo zostały omówione tematy smoków, smokobójstwa, kamienia smoczego oraz innych zagadnień związanych z historią sztuki i kultury.

- W stronę smoków zaprowadziła mnie ciekawość zgłębienia prawdy. Dlatego w oparciu o pisane materiały źródłowe podjąłem się analizy tematu i tak powstały książki pt. „Na tropach smoka wawelskiego” oraz „Smoki i smokobójstwo”. Od 2012 roku przeprowadziłem ok. 100 prelekcji na ten temat i cieszą się one niezmiennie dużym powodzeniem – mówi Marek Sikorski.

Podobnie było i w Piechowicach. Temat intrygował i wzbudzał zainteresowanie, a prowadzący prelekcję sprawnie podtrzymywał aurę tajemniczości, edukował i obalał mity.

 

Dni Książki zakończy kiermasz „Książki za grosik”, który będzie trwał od jutra do 25.05. br. Na I piętrze budynku POK wyłożonych zostanie wiele ciekawych pozycji książkowych, które będzie można kupić dosłownie za kilka złotych. Książki są wprawdzie używane, ale w dobrym stanie i mogą posłużyć jeszcze wielu miłośnikom słowa pisanego. Zachęcamy do odwiedzenia kiermaszu tym bardziej, że ceny nowych książek niestety powoli i systematycznie pną się w górę .

 

 

POK

Dni Książki 2018

Utworzono dnia 14.05.2018, 13:29

Pogoda

Kalendarium

Kwiecień 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Ankieta

Co sądzisz o naszej nowej stronie?

Wyniki

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 151

W poprzednim tygodniu: 162

W tym miesiącu: 403

W poprzednim miesiącu: 615

Wszystkich: 22660